Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Popularyzujemy Szlak Kopernikowski w regionie

Zwycięskie zdjęcie konkursu

Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Szlak Kopernikowski w obiektywie”, którego organizatorem był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Celem inicjatywy była promocja Szlaku Kopernikowskiego w województwie warmińsko-mazurskim, popularyzacja obiektów i miejsc związanych z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.

Wydarzenie miało charakter otwarty i było adresowane do wszystkich osób fizycznych zajmujących się fotografią profesjonalnie bądź amatorsko, zamieszkałych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Konkurs został ogłoszony 19 lutego 2022 roku – jest to data nieprzypadkowa, bo w tym dniu rokrocznie świętujemy urodziny najsłynniejszego mieszkańca Warmii.

Do końca października 2022 roku wpłynęły łącznie 54 fotografie, których część z nich komisja konkursowa zarekomendowała zarządowi województwa warmińsko-mazurskiego. Przy wyborze najciekawszych zdjęć oceniano m.in.: walory estetyczne i artystyczne, kreatywność, oryginalność ujęcia, jakość techniczną czy wartość promocyjną.

Przypomnijmy, że już w styczniu 2023 roku rozpoczną się w naszym regionie obchody 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika. W ciągu 12. kolejnych miesięcy zaplanowano szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym czy naukowym.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia, głównie we Fromborku, tam prowadził swoje obserwacje astronomiczne. W Olsztynie, na zamku, jako administrator dóbr kapituły mieszkał i pracował w latach 1516-1521. Z kolei na zamku w Lidzbarku Warmińskim mieszkał w latach 1495-1496 oraz 1503-1510.

Na Warmii dokończył swoje słynne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” – O obrotach sfer niebieskich. Zmarł i został pochowany we fromborskiej katedrze, będącej częścią zabytkowego kompleksu budowli na Wzgórzu Katedralnym.

WYNIKI KONKURSU „SZLAK KOPERNIKOWSKI W OBIEKTYWIE”:

1) I miejsce: Grzegorz Januszewicz za zestaw zdjęć pt:
– „Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie” (I),
– „Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie” (II),
– „Wieża Radziejowskiego we Fromborku” (III).

2) II miejsce: Sebastian Stawiński za zdjęcie pt. „Droga przy Parku Astronomicznym dwa km na południe od Wzgórza Katedralnego”.

3) III miejsce: Sebastian Szwarc za zdjęcie pt. „Astrolabium, Plac przy ul. Rybackiej we Fromborku”.

Komisja konkursowa przyznała również specjalne wyróżnienia najmłodszym uczestnikom tej inicjatywy: Julii Tomczyk oraz Tomaszowi Michalakowi ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK