Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Pionierzy Miejsc Przyjaznych Rowerzystom

Marszałek Gustaw Marek Brzezin wręcza certyfikaty przedstawicielom Miejsc Przyjaznym Rowerzystom

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył rekomendacje pierwszym przedsiębiorcom zaangażowanym w działania na rzecz turystyki rowerowej.

Inicjatywa związana z systemem rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom skierowana jest do przedstawicieli obiektów noclegowych, atrakcji turystycznych, obiektów gastronomicznych, informacji turystycznych oraz pozostałych obiektów usługowych w województwie warmińsko-mazurskim.

Ideą przedsięwzięcia jest rozwój i promocja miejsc przyjaznych rowerzystom oraz podnoszenie jakości świadczonych usług na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Województwo obfituje w interesujące krajoznawczo szlaki i trasy rowerowe, dzięki czemu turysta może wybierać spośród bogatych przyrodniczo i historycznie kierunków.

W naszym regionie mamy ponad 1,5 tys. km tras rowerowych na wysokim poziomie – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Aktywna turystyka jest przez samorząd bardzo promowana, wszystko z myślą o naszych mieszkańcach i gościach z Polski oraz całej Europy. By odwiedzali nasze szlaki, muszą mieć dogodne warunki do odpoczynku, konsumpcji czy choćby renowacji sprzętu. Dlatego ważną rolę w tej inicjatywie spełniają nasi partnerzy. W trakcie pandemii koronawirusa zauważyliśmy bardzo duży wzrost turystyki indywidualnej w miejsce tej masowej, która była popularna jeszcze kilka lat temu. A nasze województwo spełnia wszystkie oczekiwania w tym zakresie. Ścieżek rowerowych w najbliższym czasie z pewnością przybędzie. W ujęciu infrastruktury drogowej planujemy też uruchomienie wokół największych miast tzw. „tras komunikacyjnych”. Chodzi o to, by do 30 minut można było rowerem dojechać do pracy bądź innych miejsc, gdzie załatwimy ważne dla nas sprawy. Pamiętajmy, że jazda rowerem to nie tylko dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również o nasze środowisko. Te działania wpisują się w strategię rozwoju Unii Europejskiej nazywanej Europejskim Zielonym Ładem.

Jedną z flagowych tras jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który przebiega przez pięć województw i jest najdłuższym w kraju (blisko 2 tys. km). Odcinek wytyczony na Warmii i Mazurach (ok. 400 km) umożliwia zwiedzanie północnych terenów regionu. Trasa wiedzie przez: Elbląg, Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol, Korsze, Węgorzewo i Gołdap. Regionalny odcinek został podzielony na trzy królestwa rowerowe: „Nad Zalewem Wiślanym” (93 km), „Warmia i okolice” (147 km), „Północne Mazury” (153 km); szlak wiedzie w pobliżu wielu znanych zabytków, m.in. Wzgórza Katedralnego we Fromborku, zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim czy wiaduktów kolejowych w Stańczykach.

Rowerowe warmińsko-mazurskie to nie tylko Green Velo, to również Łynostrada - szlak rowerowy przebiegający malowniczo wzdłuż rzeki Łyny. Liczy sobie około 65 km dróg, duktów oraz ścieżek i łączy Olsztyn z Lidzbarkiem Warmińskim. Jest to trasa o charakterze trekkingowym, której wyjątkową zaletą jest możliwość przesiadki z roweru na kajak.

Przykładem nowej inwestycji rowerowej jest natomiast Mazurska Pętla Rowerowa - wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin i powiatów należących do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior. Szlak o długości 300 km będzie oplatał Wielkie Jeziora Mazurskie. Pętla połączy się z Green Velo w okolicach Węgorzewa.

Organizatorem Systemu Rekomendacji w regionie jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Więcej informacji o inicjatywie - TUTAJ

REKOMENDACJE MIEJSC PRZYJAZNYM ROWERZYSTOM 2022:

1. Obiekt noclegowy:
- Gospodarstwo Agroturystyczne Rowerowa Przystań „Jankesówka” (Wielochowo 43, 11-100 Lidzbark Warmiński)
- Nowy Sztynort Sp. z o.o. (Sztynort 11, 11-600 Węgorzewo)
- Narusa Leśna Przystań (ul. Elbląska 42, 14-530 Frombork)
- Restauracja Matrioszka (ul. Partyzantów 27 A, 19-500 Gołdap)
- HOTELIK GOŁDAP ANNA PAWLUKANIS (Pl. Zwycięstwa 21, 19-500 Gołdap)
- Dworek Dębówko Jadwiga Jeżewicz (Dębówko 1, 11-200 Bartoszyce)
- Hotel Młyn w Elblągu Sp. z o.o. (ul. Kościuszki 132, 82-300 Elbląg)
- Agroturystyka A&G Dubeninki (ul. Dębowa 1A, 19-504 Dubeninki)

2. Obiekt gastronomiczny:
- Dworek Dębówko Jadwiga Jeżewicz (Dębówko 1,11-200 Bartoszyce)
- Restauracja Baba Pruska (Sztynort 11, 11-600 Węgorzewo)
- Restauracja Matrioszka (ul. Partyzantów 27 A, 19-500 Gołdap)

3. Atrakcja turystyczna:
- Nowy Sztynort Sp. z o.o. (Sztynort 11, 11-600 Węgorzewo)

4. Pozostały obiekt usługowy:
- Nowy Sztynort Sp. z o.o. (Sztynort 11, 11-600 Węgorzewo)

5. Informacja turystyczna:
- Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi przy Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap (Plac Zwycięstwa 16, 19-500 Gołdap)


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK