Rozmowy o miastach z sieci Cittaslow
Tegoroczne spotkanie światowej sieci miast Cittaslow odbyło się w we włoskim miasteczku Greve in Chianti.
Najważniejszym punktem programu były wybory międzynarodowych władz Cittaslow. Prezydentem Cittaslow International został Filippo Sacchetti, burmistrz włoskiego miasta Santarcangelo di Romagna, który po 6 latach zastąpił na tym stanowisku Mauro Miglioriniego.
Polska sieć Cittaslow może pochwalić się sporym sukcesem, ponieważ w skład Międzynarodowego Komitetu Koordynującego wybranych zostało aż 5 polskich przedstawicieli. Pan Jacek Kostka, krajowy koordynator sieci, został ponownie wybrany na wiceprezesa Cittaslow International. Burmistrzowie: Robert Waraksa (Olsztynek), Maciej Berlicki (Sianów) oraz Grzegorz Mrowiński (Działdowo) zostali powołani w skład międzynarodowego zarządu, natomiast Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego w skład Rady Gwarantów.
Tematyka obrad oscylowała głównie wokół działań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców, realizacją w miasteczkach projektów z zakresu ochrony środowiska naturalnego, turystyki, oświaty czy dziedzictwa kulturowego. Wystąpienie krajowego koordynatora odnosiło się do realnego zagrożenia dla małych miast jakim jest depopulacja i utrata mieszkańców na rzecz metropolii. Raport na temat aktualnego stanu i działaniach polskiej sieci za ubiegły rok zaprezentowała Katarzyna Lasocka, burmistrzyni Ornety.
Miasto Działdowo otrzymało nagrodę w międzynarodowym konkursie „Chiocciola Orange” za film obrazujący ideę Cittaslow.
Przyszłoroczne Zgromadzenie Ogólne odbędzie się na Warmii i Mazurach. Gospodarzem spotkania światowej sieci miast Cittaslow w połowie czerwca 2027 roku będzie Olsztynek.





































