Kontakt

Środowisko

Europejski Dzień Parków na Warmii i Mazurach

Ilustracja do tekstu

Europejski Dzień Parków to coroczne święto obszarów ochrony przyrody w całej Europie. Celebruje on utworzenie pierwszych parków narodowych w Europie – zespołu dziewięciu parków utworzonych w Szwecji w 1909 r.

Z tej okazji w całej Europie organizowane są przeróżne atrakcje mające na celu zbliżenie ludzi do przyrody. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Parków specjalne wydarzenia zorganizowały także parki krajobrazowe województwa warmińsko-mazurskiego.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej 24 maja 2019 r. organizuje trekking po Puszczy Rominckiej adresowany dla uczniów szkół podstawowych powiatu gołdapskiego. Celem imprezy będzie promowanie walorów przyrodniczych i turystycznych Parku oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury. Trekking będzie miał charakter międzyszkolnych zawodów, w czasie których drużyny będą pokonywać wyznaczoną trasę na podstawie mapy oraz rozwiązywać zadania przyrodniczo-krajoznawcze.

Welski Park Krajobrazowy 25 maja organizuje pieszą wycieczkę Wędrownej Grupy Krajoznawczej. Trasa wędrówki będzie wiodła żółtym szlakiem Lasem Nadwelskim, który znajduje się w okolicach Lidzbarka Welskiego. Szlak ten obejmuje malowniczy odcinek rzeki Wel, która płynie w jarze wkomponowanym w las grądowy o naturalnym charakterze i deniwelacjach terenu dochodzących do 15 m. Zbiórka zaplanowana jest o godzinie 10:00 przy mleczarni w Lidzbarku Welskim (ul. Chopina).

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego zaprasza 25 maja na rajd pt. „Na tropach przyrody lasów i jezior”. Impreza o charakterze zawodów ma na celu zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do aktywnego wypoczynku. Uczestnicy będą przemierzać wyznaczoną w lesie w okolicy jeziora Jasne trasę i rozwiązywać po drodze zagadki dotyczące przyrody Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

Więcej informacji odnośnie organizowanych wydarzeń na stronie internetowej: http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK