Kontakt

Sport i Zdrowie

Rajd Polski na Mazurach – tym razem w maju

Inauguracja Rajdu Polski w Mikołajkach

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA (WMSC) zatwierdziła kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) na sezon 2023. Trzecią rundą będzie 79. Rajd Polski, który potrwa od 20 do 21 maja w okolicach Mikołajek.

Rywalizacja w europejskim czempionacie zostanie przeprowadzona na trasach rajdów w ośmiu krajach Starego Kontynentu. W kalendarzu pojawił się także nowy rajd w Szwecji.

Na szutrowych odcinkach specjalnych Pojezierza Mazurskiego, polski klasyk jest rozgrywany od 2005 roku. Po raz pierwszy jednak zawita do Mikołajek w maju, ciesząc się urokami wiosny i wyjątkową o tej porze roku urodą mazurskich krajobrazów.

W całej, ponad stuletniej historii Rajd Polski, którego tegoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami obserwatorów FIA, tylko czterokrotnie odbył się w maju: w 1959, 1999, 2003 i 2004 roku. Pozostałe edycje przeprowadzono w czerwcu i lipcu, a także w sierpniu i we wrześniu.  

Liczba rajdów w przyszłorocznym kalendarzu ERC nie uległa zmianie. Podobnie jak w 2022 roku znalazło się w nim osiem rund. Do prestiżowego grona dołączył jednak Królewski Rajd Skandynawii, który zastąpił Rajd Azorów. Inauguracja europejskiego czempionatu nastąpi w Portugali. Październikowy finał będzie miał miejsce znów na Węgrzech, które wracają do elitarnego grona organizatorów Mistrzostw Europy.

Królewski Rajd Skandynawii zostanie rozegrany w lipcu na szutrowych odcinkach regionu Värmland, na których do 2020 roku rywalizowano w lutym w Rajdzie Szwecji, zimowej rundzie cyklu WRC. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych (1953 – 1969) odbyły się w Szwecji 22 rundy mistrzostw Europy. Szutrowe oesy były zazwyczaj areną rajdowych pojedynków w czerwcu. Ostatnich pięć edycji International Swedish Rally (1965 – 1969) rozegrano jednak w marcu oraz lutym i od 1970 zimowa impreza trafiła do kalendarza WRC.

Wszystkie rajdy będą zaliczane do klasyfikacji ERC, ERC3 i ERC4, natomiast Junior ERC będzie rozgrywany podczas sześciu rund, z wyjątkiem rajdów w Portugalii i Hiszpanii.

Rajd Polski, którego organizatorem jest Polski Związek Motorowy, wielokrotnie był wspierany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Kalendarz 2023 FIA ERC:
11-12 marca: Rally Serras de Fafe e Felgueiras (Portugalia, szuter)
5-6 maja: Rally Islas Canarias (Hiszpania, asfalt)
20-21 maja: 79. Rajd Polski (szuter)
17-18 czerwca: Tet Rally Liepāja  (Łotwa, szuter)
7-8 lipca: Royal Rally of Scandinavia (Szwecja, szuter)
29-30 lipca: Rally di Roma Capitale (Włochy, asfalt)
19-20 sierpnia: Barum Czech Rally Zlin (Czechy, asfalt)
7-8 października: Rally Hungary (Węgry, asfalt - wymagane potwierdzenie kontraktu przez promotora WRC)


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK