Kontakt

Sport i Zdrowie

Samorząd województwa kontynuuje program in vitro

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Trwa druga edycja programu In Vitro zaproponowanego przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Realizacja In Vitro polega na zapewnieniu beneficjentom dostępu do świadczeń finansowanych w ramach programu: stworzenie możliwości skorzystania z dofinasowania jednej zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa dotkniętych problemem niepłodności.

Tym razem na ten cel została przekazana kwota 350 tysięcy złotych.

- Jesteśmy pewni, że kwota ta będzie rosła i z roku na rok będziemy mogli pomóc większej liczbie par - mówi Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Chętnych do rozpoczęcia leczenia niepłodności nie brakuje. Chcielibyśmy, by ten problem po prostu nie istniał, ale skoro jest,  to dobrze, że medycyna dała wyjście z tej sytuacji.

Do zarządu województwa napływają optymistyczne dane. Dzięki trwającemu od 2021 roku programowi In Vitro na świat przyszło już ośmiu maluchów (dwóch chłopców i sześć dziewczynek, dane na sierpień 2022 roku).

- Mamy informacje o kolejnych ośmiu ciążach, w tym jednej bliźniaczej - dodaje wicemarszałek Marcin Kuchciński. - Najbardziej motywujące do pracy nad tym programem są nieustanne wiadomości od rodziców. Mówię tu o tych świeżo upieczonych i tych, którzy chcą przystąpić do programu. Radość z potomka albo nadzieja i szansa jaką otrzymują, niejednokrotnie wywołuje łzy szczęścia. To utwierdza nas w przekonaniu, że decyzja o starcie programu była słuszna i będzie on kontynuowany.

Według analiz w województwie warmińsko-mazurskim ponad 55 tys. par boryka się z problemem niepłodności.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK