Kontakt

Rozwój regionu

Warmia i Mazury podążają drogą elektromobilności

Autobus elektryczny w Giżycku

Gmina Giżycko wkracza na drogę elektromobilności. Samorząd zakupił trzy zeroemisyjne autobusy Yutong E9, które wraz z infrastrukturą do ładowania dostarczyła firma Busnex Poland.

Już niedługo obsłużą one komunikację publiczną w tej malowniczo położonej gminie. To kolejny samorząd z Warmii i Mazur, który stawia na zielony transport.

Umowa na dostarczenie nowych „elektryków” została zawarta w kwietniu 2022 roku, a już przed końcem listopada autobusy dotarły do Giżycka. Zakup nowoczesnego taboru został zrealizowany dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez gminę Giżycko.

– Przystosowanie do zmian klimatu, wzmacnianie ochrony przyrody, troska o zachowanie bioróżnorodności to wielkie wyzwania szczególnie w regionie tak cennym ekologicznie, jak Warmia, Mazury i Powiśle  – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Dlatego znaczące środki z funduszy europejskich przeznaczamy na sprostanie tym wyzwaniom. Cieszę się, że taką troskę wykazują także lokalne samorządy, inwestując między innymi w elektromobilność, i to dobrze, że możemy je w tych staraniach wesprzeć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Gmina Giżycko postawiła na sprawdzone w transporcie publicznym rozwiązania. Mowa o trzech elektrycznych autobusach Yutong E9. Ten model, wcześniej znany jako E8, z powodzeniem wykorzystują już samorządy m.in. na Warmii i Mazurach.

Warmia i Mazury to wyjątkowy region, również pod względem inwestycji w zielony transport publiczny. Gmina Giżycko dołącza do grona lokalnych liderów elektromobilności. Podobnie jak Lidzbark Warmiński, Iława i Kętrzyn, również ten samorząd wybrał markę Yutong, która znów potwierdziła swoją wartość i konkurencyjnośćmówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Zwrotny, niemal 9-metrowy pojazd może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Dzięki niskopodłogowej konstrukcji i wydajnemu systemowi klimatyzacji zapewnia wysoki komfort dla pasażerów.

– Ochrona środowiska i jakości powietrza to zadanie, które staje się coraz ważniejsze dla nas wszystkich. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy udostępnić naszej społeczności nowe, nowoczesne i przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne – mówił wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK