Kontakt

Rozwój regionu

Warmii, Mazur i Powiśla nowe okno na świat

Uroczystości na Mierzei Wiślanej - przekop na Mierzei Wiślanej

W uroczystościach otwarcia kanału żeglugowego będącego częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską uczestniczył m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Nowy kanał żeglugowy połączył wody Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską.

Jego całkowita długość to prawie 23 kilometrów. Przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg także ponad 10 kilometrów.

Pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który składa się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

Statki będą mogły wpływać na Zalew z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej – do tej pory ruch jednostek był uzależniony do strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską.

- Województwo warmińsko-mazurskie, kiedy tylko dołączył do niego Elbląg, dokonało symbolicznych zaślubin z morzem, ale na symbolice się nie skończyło - mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Przez lata inwestowaliśmy w tereny nad Kanałem Elbląskim, czyli naszą drogę do morza, a rozbudowa portu elbląskiego jest priorytetem w naszym nowym regionalnym programie. Z przekopania Mierzei Wiślanej skorzystamy wszyscy. Elbląg jest jedynym portem w województwie warmińsko-mazurskim i nam, jako gospodarzom województwa, bardzo zależy, żeby rozwijać jego funkcje portowe. Budowa drogi wodnej otworzy nowe możliwości dla naszej gospodarki i turystyki.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK