Kontakt

Rozwój regionu

Nowe możliwości rozwojowe dla Elbląga i regionu

Konferencja

W Elblągu zakończyła się konferencja „Obierz kurs na Elbląg”. W wydarzeniu uczestniczył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy dyskutowali o rozwoju Elbląga i regionu w kontekście funkcjonowania portu morskiego oraz uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

- Przewidujemy, że nowa inwestycja przyciągnie dużą liczbę turystów nie tylko z Polski, ale również z krajów skandynawskich - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Bezpośrednim wpłynięciem na wody Zalewu Wiślanego są zainteresowani żeglarze ze Szwecji, Niemiec, Norwegii i Danii - Biuro Regionalne w Elblągu ma w tej sprawie bardzo dużo zapytań. Większy ruch na wodach Zalewu Wiślanego przyczyni się do powstania zarówno nowych miejsc pracy, jak i zwiększenia zysków przedsiębiorców oraz dochodów lokalnych budżetów. Zalew Wiślany jest jeszcze słabo wykorzystany, jeśli chodzi o uprawianie sportów i turystyki wodnej. W ramach I etapu projektu Pętla Żuławska zmodernizowano ponad 14 marin i przystani, które mają standardy europejskie, ale to trochę za mało. Potrzebne są dalsze inwestycje, które pozwolą na przyjęcie większej liczby wodniaków. Każde działanie zwiększające dostęp do Zalewu i Kanału jest korzystne dla wszystkich położonych nad nimi gmin. Budowa drogi wodnej otworzy nowe możliwości dla turystyki i rekreacji na wodzie, powodując m.in. zwiększenie atrakcyjności żeglarstwa. Przez lata inwestowaliśmy w tereny nad Kanałem Elbląskim, czyli naszą drogę do morza, a rozbudowa portu elbląskiego jest priorytetem w naszym nowym regionalnym programie.

Podczas spotkania podpisano umowę o współpracy Elbląga z duńskim portem Vordingborg. Nie zabrakło również rozmów o kwestiach związanych z pogłębieniem ostatnich 900 m rzeki Elbląg do terminalu przeładunkowego.

Kanał skróci drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk. Do tej pory ruch jednostek był uzależniony do strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Dzięki budowie kanału na Mierzei Wiślanej jednostki o zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m oraz szerokości do 20 m będą mogły przepływać z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Oficjalne uroczystości z okazji otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej i Kanału Żeglugowego rozpoczną się 17 września 2022 roku o godz.12. Droga wodna dla jednostek żeglugi będzie dostępna od 18 września.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK