Kontakt

Rozwój regionu

Marszałek odznaczony przez prezydenta Litwy

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w Wilnie

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin został odznaczony przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę Krzyżem Oficerskim Orderu Za Zasługi dla Litwy. Odznaczenie odebrał w Pałacu Prezydenckim w Wilnie 6 lipca 2022 roku podczas obchodów Dnia Państwowości.

Wysokie litewskie odznaczenie państwowe zostało przyznane marszałkowi Brzezinowi za podtrzymywanie polsko-litewskiego braterstwa i pielęgnację pamięci o wspólnej chwale Bitwy pod Grunwaldem.

- To zaszczytne wyróżnienie potwierdza, jak ważna jest pamięć o wspólnym dziedzictwie historycznym, a także podkreśla międzypaństwową rolę naszych działań na polach pod Grunwaldem - mówi Gustaw Marek Brzezin. - Jest też kolejnym przejawem ugruntowanych już dobrych relacji między Polską a Litwą, co cieszy w każdym kontekście.

Analogiczne odznaczenie odebrał tego dnia również Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ceremonię zorganizowano 6 lipca w Pałacu Prezydenckim w Wilnie w ramach obchodów Dnia Państwowości, który jest litewskim świętem narodowym ustanowionym dla uczczenia pamięci o koronacji króla Mendoga - pierwszego i jedynego króla Litwy, żyjącego w pierwszej połowie XIII w. i uznawanego przez Litwinów za twórcę państwa litewskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK