Kontakt

Rozwój regionu

Rozpoczyna się naprawa drogi wojewódzkiej nr 538

Podpisanie umów

Samorządy położone wzdłuż drogi nr 538 łączą siły, by naprawić ważną w tej części regionu arterię komunikacyjną. W środę 17 maja umowy na realizację siedmiu inwestycji podpisał marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz przedstawiciele gmin Rybno, Biskupiec i Grodziczno.

Łączna wartość zaplanowanych prac wyniesie ponad 6,5 mln zł. Samorządy lokalne pokryją niemal 30 proc. tej kwoty, czyli blisko 1,9 mln zł.

– To pierwsze efekty wytężonej pracy samorządów i Zarządu Dróg Wojewódzkich nad programem naprawczym drogi nr 538 – mówił marszałek Brzezin. – Systematyczna współpraca, przede wszystkim w wymiarze finansowym, zmierza do tego, by w długoletniej perspektywie naprawić szkielet komunikacyjny w tym subregionie. Zrobimy to własnymi siłami, poza finansowaniem zewnętrznym.

Powstaną: 1,5 km ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Dębień – Rybno, rondo w miejscowości Tuczki, ścieżka rowerowa o długości 2,4 km na trasie Fitowo – Bielice, chodniki oraz zatoki autobusowe w miejscowościach Podlasek i Kulilgi. Ponadto zmodernizowane zostanie 1,5 km trasy na odcinku Tylice – Kuligi i niemal 2 km w Grodzicznie.

– Doceniamy profesjonalizm zaangażowanych stron – mówił Tomasz Węgrzynowski, wójt gminy Rybno. – Przykład i zachęta do działań integrujących nasze siły i potencjał idzie z góry, z samorządu województwa. To godna naśladowania praktyka.

Plan naprawczy drogi wojewódzkiej nr 538 jest rozłożony na siedem lat, od 2016 do 2022 roku, i ma pochłonąć ponad 42 mln zł. Prace będą zmierzały do poprawy bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego, ale przede wszystkim do przywrócenia ruchu pojazdów ciężkich na tej drodze. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny 60 proc. nawierzchni oraz ograniczoną nośność wielu obiektów inżynierskich, dostępność do terenów inwestycyjnych w tej części regionu jest znacznie utrudniona.

Droga nr 538 przebiega przez południowo-zachodnią część województwa. Trasa o długości ok. 90 km łączy drogę krajową nr 7 w Nidzicy z autostradą A-1 i prowadzi przez miejscowości: Rozdroże, Uzdowo, Nowe Miasto Lubawskie, Łasin i Radzyń Chełmiński.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK