Kontakt

Rozwój regionu

Trwa realizacja planu naprawczego drogi wojewódzkiej nr 538

Ilustracja do tekstu

Samorządy wszystkich szczebli położone wzdłuż drogi nr 538 łączą siły, by naprawić ważny w tej części regionu ciąg komunikacyjny. W środę 17 maja umowy na realizację siedmiu inwestycji podpisze marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz przedstawiciele gmin Rybno, Biskupiec i Grodziczno.

Łączna wartość zaplanowanych prac wyniesie ponad 6,5 mln zł. Samorządy lokalne pokryją niemal 30 proc. tej kwoty, czyli blisko 1,9 mln zł.

– Prace nad programem trwają już od ponad roku – mówi marszałek Brzezin. – Dotąd ustalaliśmy zakres niezbędnych prac, ocenialiśmy, które są priorytetowe, negocjowaliśmy udział finansowy każdej z zaangażowanych stron. Czas na pierwsze inwestycje. Cieszy gotowość do współpracy samorządowców. Każdy dokłada coś ze swojego budżetu i dzięki temu możemy systematycznie poprawiać kolejne fragmenty drogi.

Plan naprawczy drogi wojewódzkiej nr 538 jest rozłożony na siedem lat, od 2016 do 2022 roku, i ma pochłonąć ponad 42 mln zł. Długofalowe, systematyczne prace będą zmierzały do poprawy bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego, ale przede wszystkim do przywrócenia ruchu pojazdów ciężkich na tej drodze. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny 60 proc. nawierzchni oraz ograniczoną nośność wielu obiektów inżynierskich, dostępność do terenów inwestycyjnych w tej części regionu jest znacznie utrudniona.

Samorząd województwa, przy wsparciu finansowym powiatów i gmin, przez które przebiega droga, przeprowadzi szeroko zakrojone prace naprawcze na drodze nr 538 – jezdnia zostanie poszerzona, podniesiona będzie nośność drogi, mosty i przepusty zostaną wyremontowane, a skrzyżowania przebudowane, powstaną nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe.

Droga nr 538 przebiega przez południowo-zachodnią część województwa. Trasa o długości ok. 90 km łączy drogę krajową nr 7 w Nidzicy z autostradą A-1 i prowadzi przez miejscowości: Rozdroże, Uzdowo, Nowe Miasto Lubawskie, Łasin i Radzyń Chełmiński.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK