Kontakt

Rozwój regionu

Samorząd wspiera wymianę młodzieży

Ilustracja do tekstu

Uczniowie z Warmii i Mazur po raz kolejny przełamują bariery kulturowe i językowe oraz uświadamiają sobie, że nauka języka obcego w szkole może być nie tylko skuteczna, ale również przyjemna.

Przekonali się o tym uczniowie z Działdowa oraz Morąga, uczestniczący w niemieckiej i francuskiej wymianie międzyszkolnej. Pod koniec kwietnia grupa uczniów z Działdowa wyjechała do Weimaru, natomiast licealiści z Morąga gościli rówieśników z Saint Brieuc z Francji.

W programie niemieckiego wyjazdu znalazły się zajęcia w grupach mieszanych, animacje językowe, wspólne warsztaty oraz zwiedzanie. Umożliwiło to nie tylko zacieśnienie więzi pomiędzy uczestnikami, ale również zapoznanie się z lokalnymi zwyczajami, regionem oraz zamieszkującymi go ludźmi.

W tym samym czasie młodzież z departamentu Côtes d’Armor, partnerskiego regionu województwa warmińsko-mazurskiego, odwiedziła Morąg. Podczas tegorocznego przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli we wspólnych zajęciach oraz warsztatach integracyjnych i językowych. Ponadto młodzież z Francji miała okazję poznać polski system edukacji poprzez wzięcie udziału w bieżących zajęciach szkolnych. Wymiany międzyszkolne z Francuzami trwają już od ponad 10 lat.

Dzięki wsparciu samorządu województwa realizacja powyższych wymian szkolnych pozwala na wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji przez promowanie współpracy międzynarodowej. Kontakty mają charakter trwałej partnerskiej wymiany doświadczeń oraz wspólnego planowania bieżących i przyszłych bilateralnych przedsięwzięć edukacyjno-wychowawczych.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK