Kontakt

Rozwój regionu

Potencjał regionu a ekonomia wody

Ilustracja do tekstu

Konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach. Kadry dla branży jachtowej – perspektywy inteligentnej specjalizacji” odbędzie się 26 maja w Iławie. Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa.

Województwo warmińsko-mazurskie stwarza idealne warunki dla rozwoju gospodarczego, który jest mocno związany z nieskazitelnym środowiskiem i poszanowaniem natury. Region stawia na swoje trzy inteligentne specjalizacje, dziedziny już dobrze tu ugruntowane i wynikające z walorów krajobrazowych. Są to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości.

Specjalizacja Ekonomia wody łączy podmioty o różnym profilu działalności – podmioty produkcyjne (statki, łodzie), usługowe (m.in. transport wodny, zakwaterowanie, turystyka, rekreacja i sport), jak i budowlane (sieci wodociągowe, inżynieria wodna). Liczba zarejestrowanych w województwie podmiotów
w inteligentnej specjalizacji Ekonomia wody wynosi ok. 4 tys., co stanowi 3% na Warmii i Mazurach.

Ideą przedsięwzięcia jest zaprezentowanie potencjału branży związanej z ekonomią wody w województwie warmińsko-mazurskim. „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach. Kadry dla branży jachtowej – perspektywy inteligentnej specjalizacji” skierowana jest do przedstawicieli samorządów lokalnych, producentów łodzi, żeglugi śródlądowej, portów, przedstawicieli szkół zawodowych, firm konsultingowych czy agencji HR.

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym „International Waterbike Regatta”. Są to zmagania łodzi napędzanych siłą ludzkich mięśni, które obejmują kilka konkurencji. Jednostki startujące w regatach muszą wykazać się sprawnością m.in. w sprintach, slalomie, na długim dystansie czy też próbie przyspieszenia. W rywalizacji wystartują studenci z całej Europy, którzy samodzielnie skonstruowali tego typu łodzie.

Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są do 22 maja 2017 roku. Wypełniony formularz (POBIERZ) należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PROGRAM: 

(prowadzący: Piotr Burczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)
11.00 – rejestracja gości, powitalna kawa
11.15 – wystąpienie otwierające, Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
11.25 – powitanie uczestników konferencji, Marek Polański, Starosta Powiatu Iławskiego
11.35 – Kształcenie kadr dla polskiego przemysłu jachtowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, dr hab. inż. Janusz Kozak, profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa
11.50 – Oczekiwania, wyzwania i bariery w kształceniu nowoczesnych kadr dla branży jachtowej, Michał Bąk, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY
12.05 – przerwa kawowa
12.30 – Dobre praktyki we współpracy biznes-samorząd z podkreśleniem modelu współpracy i aspektów finansowych, Marek Szmigiel, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Mrągowie
13.00 – panel dyskusyjny: Perspektywy rozwoju branży – szkolnictwo zawodowe,
Moderator panelu: Robert Szklanny
Uczestnicy panelu:
- Marcin Kemski, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
- Marek Polański, Starosta Powiatu Iławskiego,
- Ireneusz Szepietowski, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Generała Józefa w Węgorzewie,
- Andrzej Wiczkowski, Starosta Powiatu Ostródzkiego,
- przedstawiciel stoczni jachtowej Northman w Węgorzewie.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK