Kontakt

Polityka społeczna

Podsumowanie sezonu ratowniczego w regionie

Spotkanie marszałka z ratownikami

Spotkanie marszałka Gustawa Marka Brzezina z przedstawicielami służb ratowniczych odbyło się 27 września 2022 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Samorząd województwa rokrocznie udziela wsparcia finansowego dla służb dbających o bezpieczeństwo w regionie.

- Dzięki Państwa poświęceniu udało się zachować wysoki poziom bezpieczeństwa przy wzroście popularności naszych plaż i akwenów - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Aktualnie trwają prace nad programem współpracy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2023 oraz nad projektem budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na rok 2023. Planuje się dotacje dla organizacji pozarządowych w wysokości (łącznie ze środkami PFRON – 6 mln zł).

Na same działania w zakresie ratownictwa wodnego: 450 tys. zł. Dotacje wykorzystywane są na wsparcie realizacji takich zadań, jak: zapewnienie stanu gotowości ratowniczej, prowadzenie działań ratowniczych, utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego oraz prowadzenie dokumentacji wypadków.

Uzgadniany jest również projekt Programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, z którego również skorzystać będą mogły organizacje ratownicze.

Podczas dzisiejszego spotkania odbyło się podsumowanie sezonu ratowniczego w regionie. Z informacji uzyskanej z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wynika, że w okresie od 1 stycznia do 26 września 2022 roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 35 utonięć. W okresie letnim od 1  maja  do 31 sierpnia
- 26 utonięć. (Dane statystyczne pochodzą z SK KW PSP Olsztyn oraz SK KWP Olsztyn).

Gośćmi marszałka byli przedstawiciele czterech organizacji zajmujących się ratownictwem wodnym: Zbigniew Kurowicki (Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Giżycku), Bożena Ruszkowska i Stanisław Chomentowski (Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Elblągu), Krzysztof Kornaś i Marcin Kwiatkowski (Mazurska Służba Ratownicza z siedzibą w Okartowie), Zbigniew i Joanna Skopińscy (PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych z siedzibą w Strzelnikach k/Orzysza).


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK