Kontakt

Polityka społeczna

Sybiracy na Warmii i Mazurach - spotkanie z historią

Spotkanie z historią

Pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkania z Historią” odbędzie się 20 września 2022 roku w auli widowiskowo-konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej przy ul. Kościńskiego 11 w Olsztynie. Początek o godz. 13.

„Spotkania z historią” to inicjatywa samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Inspiracją jest ustanowienie przez sejmik województwa warmińsko-mazurskiego, począwszy od roku 2021, obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach.

Z tej okazji chcemy przypominać o ludziach, którzy tu, na terenach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, stali się ofiarami systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.
Chcemy mówić o tych, którzy tu mieszkali, przybyli bądź zostali stąd wywiezieni. Będziemy mówić o wydarzeniach, ważnych faktach, które miały wpływ na Warmię i Mazury  w latach 1935-1989.

Jedną z kart tej historii jest niewątpliwie historia zesłań na Sybir oraz losy Sybiraków, którzy przybyli i zamieszkali na Warmii, Mazurach i Powiślu. Poświęcamy im pierwsze spotkanie w związku z Dniem Sybiraka obchodzonym 17 września oraz agresją ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.

W wydarzeniu weźmie udział blisko 310 osób - większość to młodzież szkolna z regionu, głównie Olsztyna - wraz z opiekunami, kombatanci, policja i sympatycy organizacji kombatanckich oraz historii.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
13.00 - Rozpoczęcie spotkania: Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
13.10 - „Sybiracy na Warmii i Mazurach” - prelekcja wraz z prezentacją multimedialną o historii Sybiraków: dr Wojciech Marciniak, pracownik naukowy w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 r. Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Archiwum Sybiraków w Instytucie Historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym
13.55 - Kilka słów o Związku Sybiraków w województwie warmińsko-mazurskim
14.00 - Występ artystyczny - „Nieludzka ziemia – Kierunek Sybir”, etiuda taneczna w wykonaniu młodzieży Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Biała Strefa Tańca, działającego przy  Stowarzyszeniu Hip-Hop Mazury w Kętrzynie
14.30 - Zakończenie


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK