Kontakt

Polityka społeczna

Bezpłatne konsultacje dla mieszkanek regionu

Logotyp akcji

Ruszyła kampania społeczno-edukacyjna „W kobiecym interesie”. Honorowy patronat nad akcją objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Celem kampanii jest zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych.

Akcja związana z bezpłatnymi konsultacjami ginekologów oraz bezpłatnymi badaniami (USG, cytologia i test HPV), skierowana jest do mieszkanek Warmii i Mazur - szczególnie z okolic Olsztynka, Iławy i Ostródy.

Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska – lider w obszarze ochrony zdrowia kobiet, a tegoroczna edycja kampanii przebiega pod hasłem „Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”.

Mapa miejsc, które odwiedzi mobilny gabinet ginekologiczny podczas akcji „Strach ma wielki oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”, znajduje się pod linkiem: www.wkobiecyminteresie.pl

Inspiracją do zorganizowania 3. edycji kampanii były wyniki badań zrealizowanych przez Instytut ARC Rynek i Opinia w 2021 roku, z których wynika, że Polki nie chodzą regularnie do ginekologa, a liczba ta urosła od zeszłego roku o 26 proc. - co oznacza, że mniej niż połowa tj. tylko 45 proc. Polek robi regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. Ponad Połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (np. USG dopochwowe, cytologia, test na HPV). Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt, zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.

Mobilny gabinet ginekologiczny odwiedzi w godzinach 10-16:
-  Olsztynek – 26 czerwca br. (sobota) – na parkingu przy Ośrodku Zdrowia, ul. Chopina 11,
- Iławę – 27 czerwca br. (niedziela) – na parkingu przy Pływalni Miejskiej, ul. Biskupska 2,
- Ostródę – 3 lipca br. (sobota) – przy Urzędzie Miejskim, ul. Mickiewicza 24.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK