Kontakt

Obszary wiejskie

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Warmii Mazur i Powiśla rośnie w siłę

Spotkanie w Olsztynie

Domek, w którym można oddychać mikroklimatem ula, młyn funkcjonujący w miejscu, gdzie taką działalność prowadzono już za czasów Krzyżaków, a także ekologiczne ślimaki walczące o laury kulinarne w Chinach – takie skarby znaleźć można na Warmii i Mazurach. Podczas sesji sejmiku 25 kwietnia marszałek Gustaw Marek Brzezin wręczył certyfikaty sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle dziewięciu producentom żywności.

- Prowadzenie sieci Dziedzictwa Kulinarnego jest ważnym elementem wspierania sektora gospodarki wybranego na regionalną specjalizację, czyli produkcji wysokiej jakości naturalnej żywności – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Ale poza tym racjonalnym powodem – chęcią promocji naszych producentów – odwołujemy się również do lokalnego patriotyzmu oraz czystej przyjemności płynącej z poznawania regionu, poszukiwania nowych smaków, wyławiania ludzi podchodzących z pasją do lokalnych surowców, tradycyjnych receptur i przede wszystkim efektu ich pracy – żywności.

Obecnie do sieci należy łącznie 142 członków – w tym jedenastu przyjętych na przełomie 2016 i 2017 roku. Dziewięcioro z nich gościło podczas sesji sejmiku województwa.

Lista nowo przyjętych:

1. Gospodarstwo Pasieczne Jabłońscy, Łąkorz

Historia Gospodarstwa Pasiecznego Jabłońscy sięga roku 1937, kiedy to dziadek Józef zbudował i zasiedlił pierwsze ule. Swoją wiedzę i doświadczenie sukcesywnie przekazywał następnym pokoleniom. Praca z pszczołami stała się nierozerwalnym elementem życia rodziny. Obecnie gospodarstwo posiada pasieki zarówno stacjonarne, jak i wędrowne, dzięki czemu może pozyskiwać wiele gatunków miodów nektarowych i spadziowych. Na terenie jednej z pasiek znajduje się domek służący do apiterapii, w którym żyje i pracuje dziesięć rodzin pszczelich. Wyloty uli umiejscowione są na zewnątrz, dzięki czemu osoba znajdująca się w środku nie jest narażona na użądlenia pszczół. Powietrze w domku wysycone jest mikroklimatem ula. Gospodarstwo bazuje na wyprodukowanych własnoręcznie ulach z naturalnych surowców.

2. Gospodarstwo Pasieczne „Kraina miodu”, Mrągowo

Gospodarstwo Pasieczne „Kraina miodu” znajduje się wśród pól i lasów w okolicach Reszla. Pasieka umiejscowiona jest na terenie starego parku dworskiego z aleją lipową. Jest to pasieka stacjonarna, wykorzystująca bogactwo okolicznej roślinności. Pozyskiwany jest delikatny miód rzepakowy, łagodny miód wielokwiatowy i, ze względu na starodrzew alei lipowej, szlachetny miód lipowy. W ofercie jest także pyłek kwiatowy, kit pszczeli oraz wosk. Wszystkie produkty do sprzedaży przygotowywane są w Mrągowie. Wiedza zdobyta w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli pozwala właścicielom na połączenie tradycji z nowoczesną gospodarką.

3. Austeria - Natural Sklep, Rychnowo k. Ostródy

Świadomi wartości zdrowia oraz rozwoju osobistego, ceniący naturę i ekologię właściciele stworzyli miejsce, gdzie poza odpoczynkiem duchowym, relaksem i staropolską gościną można zakupić produkty na wynos – Natural Sklep. Wszystko w duchu eko i świadomych wyborów. W Natural Sklep ponad 80 proc. produktów posiada certyfikat ekologiczny, pozostałe to produkty bez konserwantów, aromatów, barwników, wykonane w sposób przyjazny dla środowiska. W sklepie poza sokami, syropami, mąkami znajdują się jeszcze regionalne nalewki, miody pitne, piwo z olsztyńskiego browaru, wędzone mięsiwa, swojskie kiełbasy oraz wiejskie jaja. Natural Sklep to miejsce, w którym znaleźć można kwintesencję zdrowia i smaku. To miejsce z artystycznym klimatem i staropolską duszą.

4. Restauracja Rycerska, Reszel

Restauracja Rycerska położona jest w samym centrum Reszla, należącego do sieci miast Cittaslow. Restauracja zaprasza na dania kuchni polskiej przyrządzone z surowców lokalnych producentów np. z mąki z lokalnego młyna. W menu znajdziemy również dania polskiej kuchni tradycyjnej, jak żeberka czy żurek staropolski.

5. Restauracja „Stara Karczma”, Elbląg

Miejsce, gdzie zdecydowano się wskrzesić wspaniałą kuchnię regionalną, zapisane ma w swojej historii prawie 200 lat. Stąd też pomysł na Starą Karczmę, w której kiedyś mieścił się wodny młyn zasilany nurtem pobliskiej rzeki Kumiela. Zachowany został klimat tego miejsca, ale również hołubienie naszej polskiej regionalnej kuchni, która powstawała przez wieki, kiedy mieszały się wpływy i wyodrębniały coraz bardziej wyrafinowane kuchnie regionalne oparte na lokalnych produktach. Właściciele stawiają na świeże i najwyższej jakości produkty od lokalnych producentów, a potrawy przygotowywane są tylko przy wykorzystaniu naturalnych przypraw i ziół.

6. Jabłoń Lake Resort, Jabłoń k. Pisza

Jabłoń Lake Resort to całoroczny ośrodek położony w centrum Puszczy Piskiej. Sercem obiektu jest Restauracja Imbirowy Sad – z kuchnią sezonową, opartą na lokalnych produktach. W menu zawsze znajdziemy ryby, także wędzone. Ważnym punktem jest dziczyzna oraz gęsina, w tym wyjątkowe pierogi z pieczoną gęsią, czy gulasz z dzika na gryczanych plackach. Miłośnicy domowej kuchni będą mogli skosztować kartaczy, racuchów, pyz, codziennie wypiekanego na zakwasie chleba. Wegetarianie też znajdą coś dla siebie: kasze, warzywne curry, czy kotleciki marchewkowe. W sezonie letnim kuchnia korzysta z domowego, ekologicznego ogródka, dodając do dań świeże zioła i warzywa.

7. Pasieka – Rancho w Kaczej Dolinie, Bisztynek

Ranczo w Kaczej Dolinie znajduje się na Warmii. Pszczelarstwo jest pasją i sposobem na życie. Pasieka nie jest fabryką, tylko rodzinnym gospodarstwem rolnym specjalizującym się w produkcji pasiecznej, gdzie na co dzień właściciele zajmują się tym, co kochają, i robią wszystko, co w ich mocy, by produkty pszczele z ich pasieki były zawsze najwyższej jakości. Oprócz miodów pozyskiwany jest jeszcze pyłek, pierzga i propolis. W planach jest również włączenie do oferty mleczka pszczelego oraz ręczna produkcja tradycyjnych preparatów na bazie produktów z pasieki. Produkty pszczele można kupić bezpośrednio z pasieki, przez internet oraz na wielu imprezach regionalnych.

8. Młyn Produkcyjno-Handlowy „Młyn w Rynku”, Rynek k. Grodziczna

„Młyn w Rynku" zajmuje się produkcją mąk pszennych, żytnich i orkiszowych. Mąki produkowane są ze starannie wyselekcjonowanego zboża uprawianego na obszarach chronionego krajobrazu – Welskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich oraz Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Produkty z młyna trafiają do klientów indywidualnych oraz do piekarni, które produkują pieczywo metodą tradycyjną i na naturalnym zakwasie. Mąki te są w 100 proc. naturalne, nie posiadają polepszaczy ani enzymów poprawiających właściwości wypiekowe. Młyn w Rynku posiada bogatą tradycję sięgającą 1230 roku. Mąki trafiają do najlepszych piekarni w regionie, dzięki temu możemy szczycić się tradycyjnymi wypiekami.

9. Gospodarstwo Pasieczne Wiktoria Kobylińska, Lubomino

Historia gospodarstwa pasiecznego sięga początku lat 70. Mottem przewodnim pasieki jest „jakość miodu ponad wszystko”. Dzięki prowadzonej gospodarce wędrownej pozyskiwane są bardzo smaczne miody odmianowe. Oferowane są tzw. „miody kremowane”, które dzięki swojej konsystencji dają możliwość łatwego nabierania oraz rozsmarowywania. Pasieka zlokalizowana jest w samym sercu Warmii, na terenie gospodarstwa ekologicznego położonego na przepięknych, malowniczych i przede wszystkim czystych ekologicznie terenach. W pasiece wykorzystywane są głównie pożytki pochodzące z terenów oraz upraw ekologicznych. Pozyskiwane są miody odmianowe z takich roślin, jak mniszek lekarski, malina leśna, kruszyna, chaber bławatek, lipa, gryka, koniczyna.

10. Gospodarstwo Rolne Bio Partners Snails Garden, Rydzówka

Gospodarstwo zajmuje się ekologiczną hodowlą ślimaków. Ślimak ekologiczny ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowym plusem hodowli ślimaków jest to, że nawet przy niewielkim areale ten rodzaj hodowli jest opłacalny. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi konwencjonalnymi w Polsce hodowlami, że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Ślimaki są eksportowane m.in. do Hiszpanii, Włoch i Francji, ale marzeniem właścicieli jest powrót ślimaków na polskie stoły, gdzie gościły co najmniej od końca XVII wieku, co potwierdzają przepisy kulinarne z pierwszej polskiej książki kucharskiej.

11. Zakład Przetwórstwa Ślimaków – P.P.H.U Eko Snails Garden, Krasin

Eko Snails Garden to rodzinna firma zajmująca się produkcją kawioru białego i przetwórstwem ślimaków jadalnych, w tym skupem i hodowlą winniczka. Jest jedynym w Polsce producentem ślimaków mazurskich, ekologicznych, potwierdzonych certyfikatem zgodności. Oferowane są ślimaki mazurskie najwyższej jakości dedykowane dla rynku HoReCa. Dzięki zdobytej wiedzy oraz bogatemu doświadczeniu właściciele pragną rozwijać nie tylko sektor hodowlany, ale także sektor przetwórczy, wykorzystując wszystkie dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą ślimak. Od 2003 roku starają się łączyć tradycje polskiej kuchni z nowoczesnością, jaką dla wielu konsumentów w Polsce wciąż jest ślimak na talerzu.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK