Kontakt

Obszary wiejskie

Nowi członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego z certyfikatami

Rozdanie certyfikatów

Podczas XXXV sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w poczet sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle zostały przyjęte kolejne podmioty.

Warmia Mazury Powiśle należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 2005 roku. Od tego czasu prężnie się rozwija i w chwili obecnej jest jedną z największych sieci w Europie i w Polsce.

Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest ideą promującą produkcję i sprzedaż lokalnej i regionalnej żywności. Służyć ma spełnianiu życzeń konsumentów, zwiększaniu współpracy pomiędzy lokalnymi producentami żywności i restauracjami, a także wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy regionami członkowskimi.

Ważnym elementem rozwoju gospodarczego regionu jest również promowanie żywności, do produkcji której wykorzystywane są lokalne zasoby surowcowe.

Obecnie do sieci należy 135 członków. Podczas dzisiejszej sesji certyfikaty członkostwa trafiły do: Natura Mazur Hotel Resort & Conference, Warchały k. Jedwabna; Kalinówka - Wzgórza Dylewskie; Niebieski Zaułek Restauracja Mazurski, Szczytno. Z kolei przedstawiciele Berry’s-Lodziarnia ze Szczytna otrzymają certyfikaty w innym terminie.

Aktualna lista przedsiębiorstw i więcej informacji na temat sieci Dziedzictwa Kulinarnego znajduje się pod adresem: www.dziedzictwokulinarne.pl 

Więcej informacji o nowo przyjętych podmiotach:

1. Natura Mazur Hotel & SPA Warchały, Jedwabno
Natura Mazur Hotel Resort & Conference to obiekt położony nad jeziorem Świętajno
w miejscowości Warchały k. Jedwabna. Swoją działalność hotel rozpoczął w grudniu 2015 r. Świeże powietrze i piękne widoki zapewnia Gościom otaczająca obiekt natura, natomiast wyjątkową obsługę, piękne, luksusowe pokoje, rozrywkę i relaks oraz pyszne jedzenie zapewnia wykwalifikowany i zaangażowany zespół, który tworzy wyjątkowe miejsce. Na terenie Hotelu powstała Restauracja „Poezja Smaków” z wyśmienitymi daniami kuchni polskiej. Zachwycające smakiem potrawy powstają z regionalnych produktów. Serwowane potrawy zachwycają smakiem, aromatem i wyglądem.

2. Kalinówka – Wzgórza Dylewskie, Pietrzwałd k. Ostródy
Dom powstał w miejscu ruin spaleniska, teraz w dawnej oborze znajduje się salon z kominkiem, a w dawnej chlewni apartament. Dom jest do pełnej dyspozycji gości. Wszystkie potrawy są przygotowywane z ekologicznych produktów, w tym również koronny wyrób – Szynka Dylewska Dojrzewająca, która wytwarzana jest w rodzinie od pokoleń. Szynka powstaje w rocznym procesie leżakowania w przyprawach i dojrzewania pod drewnianą wiatą. Produkt w 2010 r. uzyskał wpis na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 16 marca br. Szynka Dylewska otrzymała prestiżową nagrodę Polskiej Akademii Gastronomicznej, w kategorii polski produkt - dla wybitnych polskich produktów, docenianych i używanych przez najlepszych polskich szefów kuchni, które zyskały uznanie na światowych rynkach i stają się ambasadorami polskiej gastronomii.

3. Restauracja Filip’s, Szczytno
Niebieski Zaułek w Szczytnie to klimatyczne miejsce promujące mazurskie smaki. W menu restauracji znajdziecie Państwo wiele tradycyjnych dań regionalnych Wszystkie potrawy przygotowywane są na miejscu, z surowców pochodzących od lokalnych producentów i członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla, bez używania sztucznych polepszaczy i konserwantów. Przy restauracji funkcjonuje mała Galeria Pamiątek Regionalnych, w której można podziwiać i zakupić rękodzieło wykonane przez lokalnych artystów.

4. Berry’s-Lodziarnia, Szczytno
Berry’s to kawiarnio-lodziarnie, w któreych sprzedawane są lody oraz ciasta własnej produkcji. Praca właścicieli jest jednocześnie ich pasją, łącząc miłość do dobrego jedzenia, tradycji i odrobiny szaleństwa w kreowaniu nowych smaków. Do swoich wyrobów wybierają tylko surowce najwyższej jakości, ponieważ wierzą, że wyłącznie w oparciu o najlepsze części składowe można osiągnąć mistrzowski efekt końcowy. Przy wyborze składników do produkcji właściciele w większości korzystają z produktów z Warmii, Mazur i Powiśla.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK