Kontakt

Obszary wiejskie

Jagodzianki na Liście Produktów Tradycyjnych

Jagodzianki z Olsztynka

Kolejny produkt został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są nim olsztyneckie jagodzianki.

Jagodzianki to niewątpliwie wyjątkowy produkt od wielu lat związany z Olsztynkiem, a przede wszystkim z cukiernią „Jagodzianka”, która je wytwarza od lat 80-tych ubiegłego wieku.

Fenomen olsztyneckich jagodzianek wywodzi się z prostoty, tradycyjnego przepisu na ciasto drożdżowe, a przede wszystkim z ilości jagód włożonych do środka bułeczek. Jagodzianki stały się chlubą miasta i wpisały się w lokalną tradycję.

W pamięci mieszkańców Olsztynka cukiernia istnieje „od zawsze”. Jednym z wielu koneserów olsztyneckich jagodzianek był prof. Religa, któremu jagodzianki regularnie dostarczane były PKS-em. Jagodzianki przez wiele lat wysyłane były także do Belwederu.

Producenci wyjątkowych, tradycyjnych wyrobów z naszego województwa mogą przesyłać wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Lista Produktów Tradycyjnych jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków. Obecność na liście to także promocja produktu oraz pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.

Na listę mogą być wpisywane produkty rolne, spożywcze i napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikać muszą ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Muszą one też stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane. Za tradycyjne metody produkcji uznaje się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.

Wnioski o wpis produktu składa się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który dokonuje ich oceny i zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnianie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

POBIERZ WNIOSKI


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK