Kontakt

Obszary wiejskie

Potrawy z ziemniaka cieszą się dużym zainteresowaniem

Ilustracja do tekstu

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od kilku lat realizuje wieloletni „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Jednym z 18 organizowanych w tym roku wydarzeń jest Mazurski Dzień Ziemniaka, który odbędzie się 1 października w Kraplewie k. Ostródy.

Podczas imprezy odbędzie się konkurs „Na najlepszą potrawę z ziemniaka”, w którym, wzorem roku ubiegłego, rywalizować będą lokalne sołectwa. Każda ekipa otrzyma nagrody ufundowane przez wójta gminy Ostróda. Zwycięzca konkursu otrzyma „Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

Licznie przybyła publiczność będzie miała dodatkowo możliwość degustacji przygotowanych i wydawanych na miejscu potraw z ziemniaków w ramach pokazu kulinarnego przygotowanego przez przedstawiciela sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”, a także prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występy artystyczne.

Celem imprezy jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz promocję restauracji i gospodarstw agroturystycznych z regionu Warmii, Mazur i Powiśla.

Organizatorem wydarzenia są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, gmina Ostróda oraz Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK