Kontakt

Obszary wiejskie

Festiwal Runa Leśnego w Piszu już w sobotę

dziedzictwo kulinarne

Puszcza Piska jest największym kompleksem leśnym na Mazurach, obfitującym w różnorodne dary. To prawdziwy raj dla grzybiarzy, zbieraczy jagód, jeżyn i borówek. Tych przysmaków będzie można spróbować w Piszu podczas Festiwalu Runa Leśnego.

Wspaniałą atrakcją dla odwiedzających Warmię i Mazury turystów jest gotowanie „na żywo” na oczach widzów. W naszym regionie takich wydarzeń jest wiele, bowiem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od kilku lat realizuje „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego”.

Celem imprezy i odbywających się w jej ramach konkursów jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, w tym z runa leśnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz promocję restauracji i gospodarstw agroturystycznych Warmii, Mazur i Powiśla.

Festiwalowi towarzyszyć będzie kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym wyrobów członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”, a także występy artystyczne oraz konkurs „Na najlepszą nalewkę leśną”. Do rywalizacji staną pasjonaci domowych wyciągów z leśnych owoców, kwiatów i ziół.

Plac Daszyńskiego będzie także miejscem, gdzie można będzie skosztować zalewajki mazurskiej z grzybami przygotowanej przez Siedlisko na Półwyspie z Wierzby k. Rucianego-Nidy.

Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz gmina Pisz.

Zapraszamy na Plac Daszyńskiego w Piszu.

SCENARIUSZ


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK