Bogactwo smaków Warmii i Mazur w jednym miejscu
Stare Miasto w Olsztynie ponownie stało się kulinarnym sercem regionu. To tutaj odbyło się wydarzenie pod nazwą „Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur. Targi Żywności Regionalnej, Naturalnej i Tradycyjnej”.
Przez dwa dni stolica województwa była miejscem spotkań mieszkańców, turystów, producentów żywności oraz miłośników regionalnej kuchni. Wydarzenie od lat przyciąga tysiące odwiedzających, którzy poznają autentyczne smaki Warmii i Mazur, odkrywają tradycyjne receptury i spotykają ludzi tworzących markę regionalnej żywności.
Zwieńczeniem wydarzenia było gotowanie na żywo, w którym uczestniczyli marszałek województwa Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Robert Szewczyk oraz zawodowy kucharz i szef kuchni Jakub Kuroń.
Szczególnym momentem wydarzenia było oficjalne powitanie 9 nowych członków Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”. Certyfikaty nowym członkom wręczyli Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Jarosław Sarnowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.
Nowi członkowie Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”:
- Miody Matula
- Smolej Kawiarnia
- Zagroda Edukacyjna Pasieka na Szlaku Kopernika
- Miodosytnia pod Dębem
- ZULI Miodosytnia Warmińska
- Kwaśne Jabłko
- Restauracja LAS
- Pałac Warlity
- Zajazd pod Kłobukiem
Dzięki nowym członkom sieć liczy obecnie 80 podmiotów promujących regionalną żywność Warmii i Mazur.
W ramach wydarzenia odbyła się również XXV edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowanego we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego. Podczas finału, który odbył się 14 czerwca 2026 roku na olsztyńskiej starówce, nagrodzono najlepsze produkty i potrawy regionu.
NAGRODY – „NAJLEPSZY REGIONALNY PRODUKT ŻYWNOŚCIOWY”
I miejsca:
- Dzika Wędzarnia Patryk Paszkiewicz – polędwica z jelenia po romincku
- Qraś Wędliny Catering Robert Kurko – szynka wędzona
- Zakład Wędliniarski Flis-Pol – kiełbasa oberlandzka z porterem bałtyckim
- Tradycyjna Wędzarnia Warmińska Jarosław Parol – pasztet od rybaka
- Zajazd Tusinek – ser kozi dojrzewający „dziadek”
- Kozia Farma Złotna Grzegorz Łaski – bursztyn oberlandzki
- Gospodarstwo Pasieczne Oliwia – miód wierzbowy
- Siedlisko Pasieka Marta i Tomasz Wysokińscy – miód wielokwiatowy „łąkowy”
- Kawiarnia Moja Alicja i Tomasz Derdoń – brukowiec mazurski
- Winnica Sztolcman – Aeona Spark (wino musujące)
- Pasieka i Miodosytnia Wojciech Stachowicz – miód pitny trójniak jakościowy
Wyróżnienia:
- Wędzonki Warmińskie Anna Piotrowicz – baton golonkowy
- F.H.U „GOŚCINIEC” w Głodowie Mirosław Gworek– leszcz ze śliwką w zalewie domowej
- Różana Pasieka – miód wielokwiatowy leśny
- Mazurski Plon Paweł Cieślak – olej lniany tłoczony na zimno
- Bohdan Stankiewicz KRP EKO ZŁOTNA – mazurski chleb słodowy
- Polka Warmia Sp. z o.o. Jacek Szczepanek – kwas chlebowy „Warmiaczka”
- Zagroda Warmińska Pszczoła – miód ucierany z pierzgą i propolisem
Nominacje do „Perła 2026”:
- Qraś Wędliny Catering Robert Kurko – szynka wędzona w ziołach
- Dzika Wędzarnia Patryk Paszkiewicz – sucha warmińska z jelenia
- Tradycyjna Wędzarnia Warmińska Jarosław Parol – sielawa wędzona
- Kozia Farma Złotna Grzegorz Łaski – ser kozi z ziołami
- OSM w Olecku – ser dojrzewający „Mazury Smak Natury”
- Siedlisko Pasieka Marta i Tomasz Wysokińscy – miód lipowy z lasu
- Kawiarnia Moja Alicja i Tomasz Derdoń – marcepan królewiecki
- Gospodarstwo Rybackie Gady – ryba wędzona (jesiotr)
NAGRODY – „NAJLEPSZA POTRAWA REGIONALNA”
I miejsce + nominacja do „Perła 2026”:
- Restauracja Krys-Stan – „Babka ziemniaczana po warmińsku” oraz „Warmińska gęsina w przyprawach”
II miejsce:
- Gościniec Ryński Młyn – „Biała zupa” oraz „Węgorz z Rybackiej Chaty”
III miejsce:
- Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Monasterzysko – „Kapisznik powiślański” oraz „Świeżonka powiślańska”
Wyróżnienia:
- Pierogowy Raj w Aniołowie – „Pierogi z sandaczem”
- Zajazd Tusinek – „Zupa szczawiowa” oraz „Koźlęcina wolno duszona”
- F.H.U. Gościniec w Głodowie – „Pstrąg solony” oraz „Lin w śmietanie”
Organizatorem targów byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Olsztyn.
























































