Kontakt

Obszary wiejskie

Bogactwo smaków Warmii i Mazur w jednym miejscu

Uczestnicy gotowania na żywo
Uczestnicy gotowania na żywo

Stare Miasto w Olsztynie ponownie stało się kulinarnym sercem regionu. To tutaj odbyło się wydarzenie pod nazwą „Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur. Targi Żywności Regionalnej, Naturalnej i Tradycyjnej”.

Przez dwa dni stolica województwa była miejscem spotkań mieszkańców, turystów, producentów żywności oraz miłośników regionalnej kuchni. Wydarzenie od lat przyciąga tysiące odwiedzających, którzy poznają autentyczne smaki Warmii i Mazur, odkrywają tradycyjne receptury i spotykają ludzi tworzących markę regionalnej żywności.

Zwieńczeniem wydarzenia było gotowanie na żywo, w którym uczestniczyli marszałek województwa Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Robert Szewczyk oraz zawodowy kucharz i szef kuchni Jakub Kuroń.

Szczególnym momentem wydarzenia było oficjalne powitanie 9 nowych członków Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”. Certyfikaty nowym członkom wręczyli Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Jarosław Sarnowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.

Nowi członkowie Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”:

  • Miody Matula
  • Smolej Kawiarnia
  • Zagroda Edukacyjna Pasieka na Szlaku Kopernika
  • Miodosytnia pod Dębem
  • ZULI Miodosytnia Warmińska
  • Kwaśne Jabłko
  • Restauracja LAS
  • Pałac Warlity
  • Zajazd pod Kłobukiem

Dzięki nowym członkom sieć liczy obecnie 80 podmiotów promujących regionalną żywność Warmii i Mazur.

W ramach wydarzenia odbyła się również XXV edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowanego we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego. Podczas finału, który odbył się 14 czerwca 2026 roku na olsztyńskiej starówce, nagrodzono najlepsze produkty i potrawy regionu.

NAGRODY – „NAJLEPSZY REGIONALNY PRODUKT ŻYWNOŚCIOWY”

I miejsca:

  • Dzika Wędzarnia Patryk Paszkiewicz – polędwica z jelenia po romincku
  • Qraś Wędliny Catering Robert Kurko – szynka wędzona
  • Zakład Wędliniarski Flis-Pol – kiełbasa oberlandzka z porterem bałtyckim
  • Tradycyjna Wędzarnia Warmińska Jarosław Parol – pasztet od rybaka
  • Zajazd Tusinek – ser kozi dojrzewający „dziadek”
  • Kozia Farma Złotna Grzegorz Łaski – bursztyn oberlandzki
  • Gospodarstwo Pasieczne Oliwia – miód wierzbowy
  • Siedlisko Pasieka Marta i Tomasz Wysokińscy – miód wielokwiatowy „łąkowy”
  • Kawiarnia Moja Alicja i Tomasz Derdoń – brukowiec mazurski
  • Winnica Sztolcman – Aeona Spark (wino musujące)
  • Pasieka i Miodosytnia Wojciech Stachowicz – miód pitny trójniak jakościowy

Wyróżnienia:

  • Wędzonki Warmińskie Anna Piotrowicz – baton golonkowy
  • F.H.U „GOŚCINIEC” w Głodowie Mirosław Gworek– leszcz ze śliwką w zalewie domowej
  • Różana Pasieka – miód wielokwiatowy leśny
  • Mazurski Plon Paweł Cieślak – olej lniany tłoczony na zimno
  • Bohdan Stankiewicz KRP EKO ZŁOTNA – mazurski chleb słodowy
  • Polka Warmia Sp. z o.o. Jacek Szczepanek – kwas chlebowy „Warmiaczka”
  • Zagroda Warmińska Pszczoła – miód ucierany z pierzgą i propolisem

Nominacje do „Perła 2026”:

  • Qraś Wędliny Catering Robert Kurko – szynka wędzona w ziołach
  • Dzika Wędzarnia Patryk Paszkiewicz – sucha warmińska z jelenia
  • Tradycyjna Wędzarnia Warmińska Jarosław Parol – sielawa wędzona
  • Kozia Farma Złotna Grzegorz Łaski – ser kozi z ziołami
  • OSM w Olecku – ser dojrzewający „Mazury Smak Natury”
  • Siedlisko Pasieka Marta i Tomasz Wysokińscy – miód lipowy z lasu
  • Kawiarnia Moja Alicja i Tomasz Derdoń – marcepan królewiecki
  • Gospodarstwo Rybackie Gady – ryba wędzona (jesiotr)

NAGRODY – „NAJLEPSZA POTRAWA REGIONALNA”

I miejsce + nominacja do „Perła 2026”:

  • Restauracja Krys-Stan – „Babka ziemniaczana po warmińsku” oraz „Warmińska gęsina w przyprawach”

II miejsce:

  • Gościniec Ryński Młyn – „Biała zupa” oraz „Węgorz z Rybackiej Chaty”

III miejsce:

  • Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Monasterzysko – „Kapisznik powiślański” oraz „Świeżonka powiślańska”

Wyróżnienia:

  • Pierogowy Raj w Aniołowie – „Pierogi z sandaczem”
  • Zajazd Tusinek – „Zupa szczawiowa” oraz „Koźlęcina wolno duszona”
  • F.H.U. Gościniec w Głodowie  – „Pstrąg solony” oraz „Lin w śmietanie”

Organizatorem targów byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Olsztyn.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK