Kontakt

Obszary wiejskie

Święto ziół zagości w Olsztynku

Regionalne Święto Ziół w Olsztynku

Impreza organizowana od 2010 roku na stałe wpisała się do kalendarza imprez regionalnych Warmii i Mazur, promujących żywność lokalną oraz naturalną. „Regionalne Święto Ziół” odbędzie się 15 sierpnia 2017 roku w olsztyneckim skansenie.

Tego dnia przypada dzień Święta Matki Boskiej Zielnej, w którym to składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół, kwiatów czy zbóż. Nie bez znaczenia więc, że 15 sierpnia odbywa się impreza „Regionalne Święto Ziół” na terenie skansenu w Olsztynku.

Już od godz. 10 członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle rozpoczną kiermasz swoich tradycyjnych i regionalnych wyrobów takich jak: miody, wędliny, sery, oleje, lody, musztardy, zioła i herbaty. Nie zabraknie także rękodzielników oferujących swoje wyroby tj. pamiątkową ceramikę, garncarstwo, rzeźby, obrazy, świece, wyroby z drewna i wikliny.

Z okazji tej uroczystości o godz. 12:30 odprawiona zostanie msza święta na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w kościele z Rychnowa, podczas której można będzie poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż.

W programie imprezy przewidziano liczne warsztaty i pokazy o tematyce zielarskiej m.in.: ziołowe środki czystości, ziołowe zdobienie świeczek, malowanie na szkle, zioła na ceramice, sztukę papierowych kwiatów, a także prelekcję „Jak wrotycz, bniec biały i inne chwasty wzmocnią twój układ odpornościowy?” oraz „Spotkanie z zielarzem”. W trakcie „Regionalnego Święta Ziół” można będzie degustować ziołowych naparów i herbat. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, odbędzie się m.in. animacja teatralna „Kolorowe ogrody”, ziołowy kącik dla dzieci, gry i zabawy przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Olsztynku.

Na scenie pojawi się także Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Zespół Góralski Ciardasie z Czarnej Wody. W programie znaleźć będzie można: horoskop ziołowy i kwiatowy, filmy o tematyce ziołowej, interaktywną ekspozycję Nadleśnictwa Olsztynek „Las w szkatułce” oraz wystawę „Wielkie mozoły gdy miód robią pszczoły”.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK