Kontakt

Kultura i Edukacja

Wszystko o królikach w skansenie w Olsztynku

Króliki

Znajdź swojego pupila, czyli impreza o królikach to żywa wystawa, historia chowu i hodowli królików oraz atrakcje dla dzieci. Skansen w Olsztynku zaprasza w niedzielę 30 lipca na imprezę z cyklu Poznaj zwierzęta w skansenie. Tym razem tematem przewodnim będą króliki, zaprezentowane jako zwierzęta towarzyszące. Stąd nazwa wydarzenia - Znajdź swojego pupila.

Odwiedzający muzeum po raz kolejny zostaną wprowadzeni w świat zwierząt gospodarskich, żyjących w olsztyneckim skansenie. W programie m.in. żywa wystawa królików z chowu zagrodowego hodowców z Warmii i Mazur, podczas której zostaną zaprezentowane najciekawsze rasy. Pracownik muzeum opowie, jakimi zwierzętami są króliki, oraz przedstawi różne metody ich chowu dawniej i dzisiaj. Odbędzie się konkurs na imiona dla „królików z brodą”. Muzeum przekazał je prof. Andrzej Gugołek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który próbuje odtworzyć rasę starowarmińską. Króliki w podobnym typie były hodowane na naszych terenach już w okresie międzywojennym. Dla dzieci zaplanowano tematyczne gry i zabawy. Będzie można wykonać własnoręcznie pacynkę - królika oraz skorzystać z oprowadzania w siodle. Impreza potrwa od godz. 10.00 do 16.00.

Muzeum w Olsztynku prócz wspomnianych „królików z brodą” posiada hodowle królików popielańskich. To jedyna zachowana rodzima, polska rasa.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK