Kontakt

Kultura i Edukacja

Nowy biblioteczny system z myślą o czytelnikach

Budynek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Od 24 listopada 2022 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie będzie oferować swoim czytelnikom informacje o zbiorach za pomocą nowoczesnego systemu chmurowego Alma i wyszukiwarki Primo.

Proces wdrożenia nowego systemu trwał prawie 11 miesięcy: udział w cyklu szkoleń, przygotowanie i migracja danych, konfiguracja ustawień Almy i Primo, a także włączenie katalogu WBP w Olsztynie do wspólnej platformy katalogowej ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.

Alma zastąpi obecnie użytkowany w WBP w Olsztynie system MAK+ a Primo – wyszukiwarkę „szukamksiazki.pl”. System Alma i wyszukiwarka Primo to dziś jedne z najnowocześniejszych światowych rozwiązań realizujących potrzeby bibliotek, a przede wszystkim to narzędzie zdecydowanie bardziej przyjazne dla wszystkich korzystających z biblioteki.

Alma jest nowoczesnym, działającym w chmurze, kompleksowym systemem bibliotecznym, dzięki któremu czytelnicy łatwiej i szybciej otrzymają informację o poszukiwanych przez nich materiałach, a bibliotekarze mają znacząco ułatwione zarządzanie zasobami oraz procesami bibliotecznymi.

Wyszukiwarka Primo posiada wiele przydatnych funkcjonalności, spośród których warto zwrócić uwagę na:
•    szybkie i intuicyjne wyszukiwanie publikacji,
•    możliwość otrzymywania powiadomień e-mailowych z informacją o oczekiwaniu wcześniej zamówionej książki na odbiór w bibliotece,
•    możliwość otrzymywania powiadomień o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych publikacji,
•    ustawienie powiadomień o nowych publikacjach z określonego obszaru tematycznego dostępnych w bibliotece,
•    samodzielne prolongowanie wypożyczonych publikacji,
•    tworzenie zestawień książek przeczytanych lub do przeczytania.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna dołączyła do grona setek bibliotek na całym świecie skupionych wokół systemu Alma. Korzystają z niego m.in. uniwersytety Cambridge, Oxford, Harvard, Uniwersytet Jagielloński, Biblioteka Narodowa i wiele innych. Dzięki wdrożeniu nowego systemu czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie mogą korzystać ze zbiorów tak samo jak użytkownicy najlepszych polskich bibliotek i zagranicznych bibliotek publicznych, naukowych, narodowych, specjalistycznych.

Wszystkie koszty wdrożenia i utrzymania systemu pokrywa Biblioteka Narodowa – operator Priorytetu 1. Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”. Wdrożenie systemu Alma i katalogu online w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zostało zrealizowane przez Bibliotekę Narodową.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK