Kontakt

Kultura i Edukacja

Poniedziałkowa wystawa w Galerii Marszałkowskiej

Ilustracja do tekstu

Wernisaż wystawy fotografii „Sztynort ginące piękno” odbędzie się 26 czerwca 2017 roku w Galerii Marszałkowskiej mieszczącej się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie (ul. E. Plater 1).  Początek o godz. 16. 

Odbywający się we wrześniu 2016 roku plener fotograficzny studentów wydziału sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego miał na celu przedstawienie stanu, w jakim pałac znajduje się w chwili obecnej. Głównym organizatorem pleneru było Muzeum Prus Wschodnich w Lüneburgu i i pani Agata Kern.

Sztynorcki pałac i jego okolice, to onegdaj jedne z najpiękniej zrealizowanych założeń parkowo-pałacowych w Prusach.

Czasy świetności jednak przeminęły. Dziś pozostały budynki, które próbuje się uratować, ale długa jeszcze i zawiła droga do sukcesu. Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z prof. Januszem Połomem udali się tam z aparatami fotograficznymi na plener, a jego efekty tak właśnie są zatytułowane „Sztynort. Ginące piękno”.

Wystawa ma trzy zadanie, oprócz artystycznego, romantycznego, także ma być sygnałem, że warto to miejsce uratować.

Pod opieką profesora Janusza Połoma we współpracy z Muzeum Prus Wschodnich w Lüneburgu i Galeria Scena X w Olsztynie, uzbrojeni w aparaty i obiektywy dokumentowali stan faktyczny pałacu i parku, starali się jednocześnie uchwycić to ulotne, jeszcze się tlące piękno i magię tego miejsca.

W Sztynorcie znajduje się XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff. Częstym gościem był tam biskup Ignacy Krasicki, który miał ponoć powiedzieć hrabiemu Heinrichowi Lehndorffowi, że "Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury". Do końca XIX w. była tam stadnina koni krwi arabskiej.


W plenerze udział wzięli:
Sylwia Ciećko
Dominika Dreźniak
Adrianna Gargas
Monika Jabłońska
Aleksandra Jarocka
Iwona Łazicka-Pawlak
Marcin Piotrowicz
Alicja Sobczyńska
Marta Sztygier
Urszula Warmbier
Adam Wyżlic

Zdjęcia lotnicze:
Maciej Janicki

Kurator wystawy:
Janusz Połom


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK