Kontakt

Kultura i Edukacja

Świętowanie w elbląskim CSE "Światowid"

Uroczystości w CSE Światowid - grupa wyróżnionych osób stojących na scenie

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu obchodził swój 60. jubileusz. Podczas uroczystej gali wręczono statuetki oraz odznaczenia dla pracowników i zaproszonych gości.

Tematem przewodnim uroczystości była zakończona rozbudowa CSE „Światowid” w Elblągu. Projekt pn.: „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu” wynosiła ponad 24 mln zł.

Po prawie 60 latach od otwarcia, budynek doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. Daje to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej i lepszego dotarcia do potrzeb i oczekiwań odbiorców.

W spotkaniu uczestniczyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego) oraz Bernadeta Hordejuk (przewodnicząca sejmiku województwa).

- W tym roku mija sześćdziesiąt lat od powstania Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, pierwszej po wojnie instytucji kultury w Elblągu i jednej z pierwszych w województwie warmińsko-mazurskim - mówił marszałek województwa. - Ten dostojny jubileusz jest najlepszą okazją, aby kolejnym dyrektorom, pracownikom i współpracownikom ośrodka podziękować za pracę na rzecz upowszechniania kultury i promocji regionu. Rocznicowe obchody to także wspaniała sposobność, aby cofnąć się w czasie i przypomnieć historie tak zasłużonej placówki. Wszystko rozpoczęło się roku 1962 od oddania do użytku gmachu Elbląskiego Domu Kultury, który od razu stał się kulturalnym i sportowym centrum Elbląga. Przez kolejne lata zmieniały się cele jego działalności, przemiany w zakresie jego funkcjonowania, a co za tym idzie również zmiany jego nazwy. Światowid jest samorządową instytucją kultury, która stwarza możliwości obcowania z różnymi gatunkami sztuki w znakomitym wydaniu.

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie symbolicznych statuetek. Statuetki otrzymali goście i przyjaciele: Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Witold Wróblewski (prezydent miasta Elbląga), Aleksandra Waszkiewicz (skarbnik województwa warmińsko-mazurskiego), Jacek Protas (poseł na sejm RP), Paweł Olechnowicz (mecenas kultury), Roman Badysiak (mecenas kultury), Roman Korzeniowski (mecenas kultury), Florian Romanowski (mecenas kultury), Juliusz Marek (regionalista, miłośnik i promotor historii), Włodzimierz Gęsicki (wydawca Elbląskiej Gazety Internetowej portel.pl), Mirosław Gajek (wydawca Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl), Marek Kucharczyk (dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu).

Wyróżnienia otrzymali również pracownicy CSE „Światowid” w Elblągu: Antoni Czyżyk (dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu), Magdalena Czarnocka-Kaptur (zastępca dyrektora Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu) oraz wieloletni pracownicy „Światowida”: Monika Denisiuk, Aleksandra Bednarczuk, Violetta Staniszewska, Julita Kozłowska oraz Jolanta Jungnikiel.

Po uroczystości odbył się koncert „Odnawiam Dusze” (obsada: Jacek Cygan, Anna Jurksztowicz, Kamila Klimczak, Beata Rybotycka, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski, Kameleon Quintet p/k Radosława Labahua)

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu -  jest samorządową instytucją kultury o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, medialnym i informacyjnym. Podstawowym celem Centrum jest realizacja zadań wojewódzkich z zakresu twórczości i jej upowszechniania, edukacji kulturalnej, informacji (w tym działalności medialnej), promocji regionu, wychowania przez sztukę, sport i turystykę.

 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK