Kontakt

Kultura i Edukacja

NORMALNOŚĆ na WAMA Film Festival

Rozpoczęcie WAMA Film Festival

Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami pięć dni pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Berlinie, Wenecji, San Sebastian oraz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych.

W tym roku w olsztyńskim festiwalu weźmie udział ponad 140 gości zagranicznych, którzy będą uczestniczyli m.in. w warsztatach filmowych, wykładach z cenionymi praktykami kina oraz prezentacjach.    

Festiwal otworzył Gustaw Marek Brzezin. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podziękował organizatorom za uhonorowanie Anny Wasilewskiej poprzez nadanie Jej imienia Nagrodzie Jury Warmii i Mazur. - To piękne wyróżnienie zasłużonej postaci, która przyczyniła się do powstania festiwalu i wspierała jego rozwój przez tyle lat - powiedział marszałek. - Cieszę się także, że zacieśniła się współpraca pomiędzy WAMA Film Festival, a Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym. To są wspaniali promotorzy naszego regionu. 

- Mam nadzieję, że filmy prezentowane w obu konkursach zainspirują Państwa do dyskusji o normalności w tych nienormalnych czasach, w których przyszło nam żyć. Chcemy aby WAMA Film Festival był platformą do rozmowy o problemach współczesnego światapowiedział dyrektor wydarzenia Marcin Kot Bastkowski, nawiązując do tegorocznego hasła festiwalowego NORMALNOŚĆ.

W konkursie koprodukcji międzynarodowych, wśród dziewięciu tytułów, zostaną pokazane m.in. nominowana do Oscara „Aida” Jasmili Žbanić, najnowszy film Gaspara Noégo „Vortex”, zdobywca Wielkiej Nagrody Jury festiwalu w Wenecji „Nowy porządek” Michela Franco i najlepszy film MFF w San Sebastian „Początek” w reżyserii Dei Kulumbegashvili.

W "Konkursie Filmów Krótkich" widzowie 8. edycji WAMA Film Festival zobaczą 18 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. Do konkursu wpłynęło blisko 120 zgłoszeń.

- Wspólnie z partnerami zagranicznymi udało nam się zorganizować w tym roku prawdziwie międzynarodowe wydarzenie filmowe. Na festiwalu mamy ponad 140 gości z Włoch, Ukrainy, Francji i Norwegii. To dla nas powód do dumy, zwłaszcza że przygotowaliśmy interesujący program branżowy w ramach projektu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” - podkreślił Maciej Dominiak, producent festiwalu.

Najważniejszym wydarzeniem będzie program „INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY” przeznaczony dla młodych filmowców z Europy. Wśród prowadzących m.in. Piotr Domalewski, Alek Pietrzak, Mateusz Pacewicz i Barbara Białowąs.  
 
WAMA Film Festival zakończy się 9 października 2021 roku - projekcje będą miały miejsce w Multikinie, które mieści się w galerii handlowej przy ul. Juliana Tuwima 26.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Wydarzenie wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.wamafestival.pl

 


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK