Kontakt

Kultura i Edukacja

Wyjątkowe spotkanie ludzi kultury

Inauguracja roku kulturalnego w Elblągu

To było wyjątkowe spotkanie ludzi kultury Warmii, Mazur i Powiśla. W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ w Elblągu odbyła się wojewódzka inauguracja roku kulturalnego 2021/2022.

Licznie przybyli na uroczystość goście zebrali się najpierw na wernisażu wystawy Alfonsa Kułakowskiego. Na to otwarcie przybyła także najbliższa krewna artysty, jego bratanica Wanda Kułakowska-Jaszczyńska.

Związany z naszym regionem malarz, który jako repatriant z kazachstanu wybrał do życia Witoszewo koło Zalewa, a następnie Olsztyn, odszedł od nas 28 grudnia 2020 roku. Przez piętnastoletni okres pobytu w Polsce miał kilka wystaw: m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Olsztynie. Samorząd województwa zorganizował także dużą wystawę w Brukseli, a jego obrazy wiszą w prywatnych zbiorach w Belgii, Francji, Rosji, Kazachstanie, Korei Południowej, Japonii, Finlandii, na Węgrzech. Teraz prace Mistrza możemy oglądać w Elblągu.

Następnie inaugurację roku kulturalnego otworzył gospodarz wydarzenia, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

- W czasie społecznej izolacji z podziwem obserwowałem, jak szybko zaadaptowaliście Państwo nowoczesne formy kontaktu z widzami, jak nowatorskie oblicze przybrały prezentowane nawet najbardziej klasyczne utwory - mówił w Elblągu marszałek Brzezin. - Wszyscy nauczyliśmy się postępowych form kontaktu, wspólnie jednak postaraliśmy się, aby spełnić konieczne warunki bezpieczeństwa i jak najszybciej wrócić do siebie nawzajem. Nasze instytucje kultury bez znaczących strat przetrwały pandemiczny kryzys, artyści powrócili do pracy twórczej, spragniona publiczność przybywa na widownie, a i my - jako największy w regionie organizator życia kulturalnego – nie próżnowaliśmy. Zmodernizowana siedziba Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, która nas dzisiaj gości, jest tego dowodem.  

Po prawie 60 latach od otwarcia budynek „Światowida” doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. W odnowionych przestrzeniach uświetniono grono artystów, twórców, ludzi kultury, osób i instytucji wspierających sztukę.

Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek marszałka Gustawa Marka Brzezina został uhonorowany prof. dr hab. Janusz Przybylski.

Laureatem tegorocznej Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Humanistycznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia twórcze z zakresu nauk humanistycznych o trwałym znaczeniu kulturalnym dla regionu Warmii i Mazur został prof. dr hab. Wojciech Łukowski. Laudację na cześć laureata wygłosił prof. dr hab. Stanisław Achremczyk.

Marszałek wspólnie z przewodniczącą sejmiku województwa Bernadetą Hordejuk wręczyli odznaczenia Za Zasługi dla Województwa Warmińsko Mazurskiego. Uhonorowani zostali: Danuta Oleksiak, Anita Romulewicz, Bogusława Nowaczyk, Adam Sawczyński, Mirosław Sawczyński, Henryk Rudak i Dariusz Lis.

Na wnioski poszczególnych instytucji kultury uhonorowane zostały także osoby i instytucje, wspierające na co dzień działania artystyczne. Wyróżnienia dostali: Michelin Polska na wniosek Teatru im. Stefana Jaracza i Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego, DRAMIŃSKI SA na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego, TRUSO.TV na wniosek CSE „Światowid“, Przedsiębiorstwo Handlowe OPTIMA na wniosek Teatru im. Aleksandra Sewruka, KWIATY WARMII oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA - także na wniosek Filharmonii.

Następnie przyszedł czas na wręczenie Nagród Marszałka Województwa w Dziedzinie Kultury, przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Takie nagrody indywidualne w tym roku otrzymali: Bogumiła Radaszewska, Izabela Piotrowska, Marek Barański, Izydor Borys, Henryk Cirut, Grzegorz Gromek, Marek Książek, Konrad Lenkiewicz, Waldemar Mierzwa, Jarosław Puczel, Mirosław Słapik,Tomasz Sowiński, Łukasz Staniszewski, Ryszard Szmit, Robert Traba, Czesław Wasiłowski i Mieczysław Wieliczko. Nagrodę zbiorową Marszałka w Dziedzinie Kultury odebrał Zespół Baby Ruśkie + 2 promile.

Marszałek wręczył także dwie nagrody specjalne - Piotrowi Sułkowskiemu, dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, z okazji 5. jubileuszu wydarzenia ARENA Festiwal film & music oraz Bogumiłowi Osińskiemu, szefowi Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego z okazji 5. Edycji Forum Kultury Warmii i Mazur „…po słonecznej stronie ulicy”.

Podczas tego uroczystego wieczoru wyróżniono także zwycięzcę Plebiscytu  Olsztynianin Roku 2020, zorganizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej“ Oddział w Olsztynie. Czytelnicy gazety zdecydowali, że tegorocznym laureatem plebiscytu jest Konrad Lenkiewicz, filmoznawca i krytyk filmowy, twórca Centrum Kultury Filmowej AWANGARDA 2 w Olsztynie.

Zwieńczeniem spotkania ludzi kultury był koncert Katarzyny Żak wraz z zespołem oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną pt. „Piosenki o miłości“.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK