Kontakt

Kultura i Edukacja

Rodzinny piknik w kolorach Francji w Olsztynku

Plakat pikniku w Olsztynku

Piknik #BleuBlancRouge odbędzie się 11 lipca 2021 roku w  Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Wydarzenie wspiera samorząd województwa.  

14 lipca to Święto Narodowe Francji. Tego dnia przypada rocznica zdobycia Bastylii, które rozpoczęło Wielką Rewolucję Francuską.

Współcześnie Francuzi obchodzą ten dzień radośnie, w gronie najbliższych - rodziny i przyjaciół. Tradycyjnie na najsłynniejszej alei świata, Champs-Élysées (pl. Pola Elizejskie), w ciągu dnia odbywa się wielka defilada wojskowa, a wieczorem, jak Francja długa i szeroka, niebo rozbłyska fajerwerkami.

Z tej okazji miłośnicy kultury francuskiej i języka francuskiego, członkowie i członkinie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji Amitié, wspólnie z Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zapraszają na „Rodzinny piknik w kolorach Francji”.

W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, zajęcia warsztatowe, występy artystyczne, wystawy plenerowe.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

 11-14: francuskie gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, warsztaty plastyczne
- warsztaty malowania na szkle
- rzeźbiarskie odlewy z gipsu (od godz. 12:00)
- kącik hafciarski
- czytelnia pod chmurką
- gry i zabawy ruchowe

14.30: MACALLA TRIO: koncert muzyki francuskiej i warsztaty taneczne
Macalla Trio tworzą muzycy od wielu lat związani ze sceną ethnojazzową i world music. Koncertują regularnie w Polsce i Europie współtworząc wiele projektów muzycznych oraz muzyczno-tanecznych: Danar, Usłyszeć Taniec, Gwerenn, Duo Grygier/Biela, Maclamara i wiele innych. Ich muzyczne światy obejmują muzykę bretońską, francuską, irlandzką, szwedzką, fuzję muzyki celtyckiej z flamenco i jazzem a nawet muzykę dawną.
Zespół wystąpi w składzie: Małgorzata Mycek – śpiew, cajón, bodhran, instr. perkusyjne, warsztaty taneczne Jakub Szczygieł – irlandzki flet poprzeczny, whistle Tomasz Biela – gitara akustyczna, cittern, śpiew

16.00: LUCY & TOM - koncert „Niedziela w Paryżu - Édith Piaf i gitara elektryczna”
Nowoczesne interpretacje piosenek Édith Piaf i jej śpiewających przyjaciół w wyjątkowych aranżacjach na głos i gitarę elektryczną nadają świeżego wiatru w żagle starym acz nieśmiertelnym utworom. Koncert przeplatają opowieści o Édith, jej miłościach, przyjaźniach i Paryżu. Doskonały język francuski oraz wyczucie klimatu i emocji tworzą magię opowieści z minionych lat nawiązując do uniwersalności ludzkich przeżyć a niepokorne połączenie koronek i skórzanej kurtki wyśmienicie oddają pierwotny pazur, zadziorność jak i romantyzm i autentyczność Édith Piaf.

Podczas pikniku będzie można obejrzeć wystawy plenerowe:
● „France eMotion”: animowana podróż, zorganizowana przez francuską agencję Atout France we współpracy z Institut français w Paryżu, to projekt artystyczny łączący prace młodych, międzynarodowych fotografów, nowe technologie i francuskie obiekty kultury. Trzydzieści pięć niezwykłych dzieł ożywa dzięki rzeczywistości rozszerzonej, a celem wystawy jest rozbudzenie u widzów z całego świata ciekawości i ochoty na (ponowne) odkrycie bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

● „Barwy Przyjaźni” Julii Szewczyk, młodej artystki z Olsztyna, studentki na wydziale rzeźby i intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej pasja do rzeźbienia i tworzenia w glinie i innych podobnych materiałach zrodziła się w liceum. Obecnie powoli zaczyna odnajdywać swoją drogę w świecie współczesnej sztuki, inspirując się wieloma artystami, tworząc nowe pomysły na rzeźby, rysunki. Brała udział w wystawach takich jak „Sztuka bez spiny” w Gdańsku, „Wokół kuli” w Poznaniu, „Europejska Noc muzeów” w Chojnicach i wielu innych. W 2019 roku wzięła udział w programie Erasmus – półroczny wyjazd do Rennes we Francji, gdzie również angażowała się warsztaty z performancu i manifestu z Allan Michard.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK