Kontakt

Kultura i Edukacja

Dokumentalny obraz o olsztyńskiej dzielnicy

Premiera filmu

„CHŁOPCY Z ZATORZA” w reżyserii Józefa Burniewicza, dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy już w trakcie realizacji wzbudzał duże zainteresowanie.

Opowiada bowiem historię ludzi, znanych postaci życia społecznego i kulturalnego Olsztyna, którzy wychowywali się w dzielnicy nie cieszącej się dobrą reputacją, znanej z biedy, bójek i chuligaństwa.

Historia głównych bohaterów, z których dziś każdy jest humanistą, przenosi widza w okres ich wczesnego dzieciństwa, dojrzewania i nauki samodzielności.

Barbara Hollender krytyczka filmowa, jedna z trojga ekspertów (obok Włodzimierza Kowalewskiego i Sławomira Rogowskiego) oceniających projekt filmu, po jego obejrzeniu powiedziała: „dobre dokumentalne kino, które może startować w rywalizacji na festiwalach filmów dokumentalnych”.

Na premierowym pokazie, którego gospodarzem był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin pojawili się wszyscy bohaterowie filmu: Wojtek Borkowski, Tadeusz Burniewicz, Władysław Katarzyński, Wiesław Pancer, Mirosław Siedler, Tomasz Śrutkowski i Mieczysław Wieliczko oraz w komplecie ekipa twórców i realizatorów.

Marszałek uhonorował wszystkich okolicznościowymi grawerami, z kolei reżyser Józef Burniewicz znany także jako karykaturzysta wręczył marszałkowi karykaturę… marszałka.

W związku z olbrzymim zainteresowaniem filmem Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy planuje kinowe pokazy CHŁOPCÓW Z ZATORZA w styczniu 2020 roku. Prowadzone są także rozmowy z Telewizją Polską S.A. w sprawie emisji filmu w którymś z kanałów tematycznych.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK