Kontakt

Kultura i Edukacja

Zdrajca i Marcel wygrywają na WAMA Film Festival

WAMA Festival Fot. Przemysław Skrzydło

Dobiegła końca 6. edycja największego wydarzenia filmowego Warmii i Mazur. „Zdrajca” Marco Bellocchio w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych oraz „Marcel w reżyserii Marcina Mikulskiego w Konkursie Filmów Krótkich to zdobywcy Grand Prix zakończonej 6. edycji WAMA Film Festival.

Swojego faworyta wskazała również olsztyńska publiczność, która przez cztery dni zapełniała salę Multikina w Galerii Warmińskiej. Został nim „Zdrajca”. Jego polskim dystrybutorem jest Gutek Film.

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Jarosław Sokół, Anna Wydra i Kuba Czekaj jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu Grand Prix „Zdrajcy” w reżyserii Marco Bellocchio. Polski dystrybutor, Gutek Film, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. „Zdrajca” jest międzynarodową koprodukcją Włoch, Francji, Brazylii i Niemiec. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.

Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla „Biały, biały dzień” w reż. Hlynura Pálmasona. Dystrybutorem tej islandzko-duńsko-szwedzkiej koprodukcji jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Film reprezentuje w tym roku Islandię w wyścigu do Oscara i będzie rywalizował o nominację z „Bożym Ciałem” w reżyserii Jana Komasy.

W olsztyńskim konkursie pokazano łącznie osiem fabularnych koprodukcji międzynarodowych.

- Jesteśmy dumni z naszej dotychczasowej współpracy i zawsze będziemy dobrym partnerem WAMA Film Festival. Życzę festiwalowi aby dalej rozwijał się tak, jak obecnie i był wizytówką polskiej
kinematografii oraz regionu Warmii i Mazur - powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową ufundowaną przez Multimedia Polska SA. Jak napisało w uzasadnieniu wyboru Jury w składzie Łukasz Grzegorzek, Olga Bieniek i Ewa Wencel za „soczysty obraz neurotyka we współczesnym świecie oraz reżyserską wrażliwość, w której dominują humor, urok i inteligencja”. Film powstał w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Nagrodę specjalną Michelin Polska SA otrzymał film „We mnie”, którego reżyserką jest Maria Wider. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na „czułe i subtelne ujęcie trudnego tematu oraz wiarę w uzdrawiającą moc miłości”. Film zrealizowano w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Swoją nagrodę przyznało także Jury Warmii i Mazur, które obradowało w składzie: Aleksandra Lemańska, Monika Szczygło i Andrzej Wojnach. Ich wyróżnienie otrzymał film krótkometrażowy Damiana Kocura „Moje serce” zrealizowany w Studiu Munka przy SFP.

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także siedem nominacji do cenionych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Ich wręczenie odbędzie się podczas festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie.

Nominacje przyznano w następujących kategoriach:
„Najlepsza reżyseria”: Marcin Mikulski za film „Marcel”,
„Najlepszy scenariusz”: Maria Wider za film „We mnie” reż. Maria Wider,
„Najlepsze zdjęcia”: Mateusz Skalski za film „Moje serce” reż. Damian Kocur,
„Najlepszy montaż”: Aleksandra Idzikowska za film „Nie zmieniaj tematu” reż. Hubert
Patynowski,
„Najlepsza aktorka”: Rozalia Mierzicka za film ”Moje serce” reż. Damian Kocur,
„Najlepszy aktor”: Piotr Żurawski za film „Marcel”, reż. Marcin Mikulski,
„Najlepszy film dokumentalny”: „Mój kraj jest taki piękny”, reż. Grzegorz Paprzycki.

Wydarzenie wspierał m.in. samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK