Kontakt

Kultura i Edukacja

Prezentacja obrazu "Bitwa pod Heilsbergiem"

Obraz bitwa pod Heilsbergiem. Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Uroczysta prezentacja obrazu Antona Hoffmanna odbędzie się 11 sierpnia 2019 roku w sali obrad w zamku w Lidzbarku Warmińskim (Muzeum Warmii i Mazur).

Prezentację obrazu ubarwi obecność przedstawicieli rekonstruktorów historycznych z Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego.

Obraz (6x3 m) pędzla Antona Hoffmanna ukazuje wybrany, najważniejszy z propagandowego punktu widzenia epizod bitwy pod Lidzbarkiem, czyli zdobycie orła francuskiego 55. pułku piechoty liniowej. Scena zdobycia orła na drzewcu pułkowego sztandaru ginie w ogólnym tumulcie, a uwagę widza przyciąga pierwszy plan z dynamiczną grupą czarnych huzarów. W tle bitwy, na osi obrazu, majaczy widok Lidzbarka Warmińskiego, z sylwetami gotyckiego zamku biskupów i kościoła parafialnego. Widok ten nie oddaje jednak prawdy historycznej, ponieważ malarz, posługując się otrzymaną fotografią, przedstawił miasto od północnego wschodu, czyli dokładnie odwrotnie w stosunku do pola bitwy.

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii Europy znana jako bitwa pod Heilsbergiem, rozegrała się 10−11 czerwca 1807 r. i była ważnym wydarzeniem w wojnie Napoleona Bonapartego z IV koalicją w kampanii 1806−1807.

Walczono na zachód od miasta, na polach wsi Łaniewo, Bobrowniki, Długołęka i Lauda. Pod względem liczebności biorących w niej udział wojsk francuskich przeciw rosyjsko-pruskim była największą bitwą w tej wojnie stoczoną na dzisiejszym terenie Polski. Pomimo że jest uznawana za nierozstrzygniętą, to stała się powodem do chwały obu armii. Bohaterom bitwy stawiano pomniki, powstawały obrazy batalistyczne. Nazwa Heilsberg znalazła się na paryskim Łuku Triumfalnym.

Początek niedzielnego wydarzenia o godz. 12.

Szczegółowy program:
- Wystąpienie Piotra Żuchowskiego, dyrektora Muzeum Warmii i Mazur
- Sebastian Mierzyński: Krwawy Heilsberg – o bitwie pod Lidzbarkiem Warmińskim w 1807 roku
- Andrzej Rzempołuch: Malarstwo batalistyczne – historia a rzeczywistość


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK