Kontakt

Kultura i Edukacja

FARAON – filmowa premiera po latach

Kadr z filmu Faraon. Fot. Organizatorzy

Wydarzenie filmowe odbędzie się 11 sierpnia 2019 roku w Giżycku. Honorowy patronat nad imprezą objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Pomysł ponownej premiery zrodził się podczas ubiegłorocznej rozmowy szefa Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiła Osińskiego z Witoldem Sobocińskim, jednym z trzech operatorów filmowych realizujących 55 lat temu sceny dzieła Jerzego Kawalerowicza rozgrywające się na Nilu.

Afrykańską rzeką w filmie było mazurskie jezioro Kirsajty. W listopadzie 2018 roku Witold Sobociński zmarł, ale nie odeszła wraz z Nim idea zorganizowania powtórnej premiery FARAONA.

W przygotowania włączył się wnuk Witolda, Piotr Sobociński jr - operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów „Róża”, „Układ zamknięty”, „Bogowie” i „Cicha Noc”.
Przygotowywane przedsięwzięcie będzie więc swego rodzaju realizacją testamentu wybitnej i zasłużonej postaci świata kina i filmu, którą był i zawsze będzie Witold Sobociński. Będzie też znakomitą okazją do przypomnienia filmu (Nominacja do Oscara w roku 1967) w zrekonstruowanej cyfrowej wersji. Specjalny pokaz odbędzie się 11 sierpnia 2019 r. o godzinie 16.00 w Giżyckim Centrum Kultury. Tu będzie można uzyskać wejściówki uprawniające do udziału w projekcji.

Udział w premierze filmu po latach potwierdzili aktorzy: Barbara Brylska i Jerzy Zelnik, oczywiście wnuk mistrza kamery Witolda Sobocińskiego, Piotr Sobociński jr, jego brat Michał – także operator filmowy, siostra Maria – aktorka i matka trojga, aktorka Hanna Mikuć.

Jednym z ważnych wydarzeń poprzedzających premierę filmu będzie wernisaż wystawy werków z FARAONA z kolekcji rodziny Sobocińskich oraz fotosów z filmu, udostępnionych przez Studio Filmowe KADR (11 sierpnia 2019 niedziela godz.14.30 Port EKOMARINA Giżycko).

Tego samego dnia o godz. 16.00 odbędzie się odrestaurowana cyfrowo wersji filmu Faraon. Pokaz filmu odbędzie się w sali widowiskowo-kinowej GCK (Kino Nowa Fala). Bezpłatne wejściówki można otrzymać w sekretariacie GCK.


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK