Kontakt

Kultura i Edukacja

Dwa kolejne eksponaty w cyfrowej kolekcji

Figurka

Swoje zbiory do średniowiecznej kolekcji cyfryzowanej przez Regionalną Pracownię Digitalizacji, udostępniło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Wersję cyfrową zyskały dwa obiekty, które na co dzień można zobaczyć w Muzeum w Działdowie. To ceramiczna figurka jeźdźca z XV/XVI wieku oraz kamionkowy pucharek z XIV/XV wieku.

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od wielu nieznanych dotąd stron, wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego, m.in. tych, które wersje cyfrowe zrealizowała Regionalna Pracownia Digitalizacji.

Figurki ceramiczne, a wśród nich prezentowana figurka konika z jeźdźcem z Działdowa, są bardzo interesującą grupą zabytków charakterystycznych dla terenów silnie związanych w średniowieczu z niemieckojęzycznym kręgiem kulturowym.

Najwięcej egzemplarzy pochodzi z terenu dzisiejszych Niemiec, niemniej sporą ilość odkryto także w Czechach, na Śląsku, w Słowacji, Austrii oraz na Węgrzech. Tym bardziej tego typu znalezisko odkryte w Działdowie jawi się jako rzadko spotykany import zachodnioeuropejski na pograniczu mazursko-mazowieckim. Z kolei kamionkowy pucharek, również znaleziony w Działdowie, z tzw. “Grupy Falkego” z wyobrażeniem “twarzy brodacza” nazywany jest również kamionką łużycką.

Dwa działdowskie eksponaty dołączyły do grupy scyfryzowanych średniowiecznych artefaktów z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, które można oglądać na stronie http://www.cyfrowewm.pl/


Partnerzy

  • po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK