Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Pola Grunwaldzkie znowu tętniły życiem

Dni Grunwaldu 2017

Zakończyły się obchody 607. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Pogoda dopisała. 75 tys. widzów obejrzało już 20. rekonstrukcję zmagań wojsk polskich i krzyżackich. Wygrała naturalnie Polska, ale i tak emocji nie brakowało.

– Pola Grunwaldzkie to wizytówka Warmii i Mazur znana i rozpoznawana na całym świecie – mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Cenię sobie wysiłek wszystkich osób zaangażowanych w organizację i utrzymanie bezpieczeństwa podczas rekonstrukcji bitwy i towarzyszących jej wydarzeń. Samorząd województwa dokłada starań, aby to miejsce tętniło życiem przez cały rok. Projekt budowy nowego muzeum przeszedł pozytywnie ocenę formalną komisji rozporządzającej unijnymi funduszami. Trzymajmy kciuki – rozstrzygnięcie konkursu jesienią.

Tegoroczne Dni Grunwaldu rozpoczęły się w środę. Inscenizacja bitwy była ich ukoronowaniem, ale i wcześniej było wiele okazji, by podpatrzeć uroki dawnego, średniowiecznego życia. Rekonstruktorzy ze wszystkich zakątków Europy przyjechali na Warmię i Mazury z całymi rodzinami. Podczas gdy rycerze zmagali się w najróżniejszych konkurencjach, między straganami rzemieślników najmłodsi walczyli drewnianymi mieczykami czy uczyli się pisać za pomocą gęsiego pióra i inkaustu.

Podczas grunwaldzkich wici goście byli świadkami przywitania wojsk obu obozów. Dowódcy poszczególnych chorągwi wymienili wiele uprzejmości, ale i uszczypliwości. W trakcie uroczystości jednego z nich pasowano na rycerza, inny oświadczył się swojej wybrance i został przychylnie przyjęty. Wydarzenie zakończył turniej bardów. Poeci mieli za zadanie wpleść w utwór słowa wybrane przez publiczność, m.in. abominacja, kaszanka i gamoń.
Nieco bardziej współczesna i podniosła atmosfera panowała podczas Apelu Grunwaldzkiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz, wojsko oraz harcerze. Na wzgórzu pomnikowym zabrzmiały najważniejsze polskie pieśni – Mazurek Dąbrowskiego oraz Bogurodzica.


Partnerzy

  •  po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK
  •