Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Perseidy nad Warmią i Mazurami

Obserwatorium w Truszczynach

Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. W najbliższych dniach zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem także na Warmii i Mazurach.

Perseidy są rojem meteorów, które ludzie obserwują od blisko 2000 lat. Jego nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się "wylatywać". Są jednym z najaktywniejszych rojów meteorów, który powstał jako pozostałość po rozpadzie komety Swift-Tuttle

Już 10 sierpnia w Parku Centralnym w Olsztynie odbędzie się „Warmińska Noc Perseidów – Noc św. Wawrzyńca”. Od godz. 19 eksperci zaprezentują w jaki sposób używać obrotowej mapy nieba, natomiast w Muzeum Nowoczesności zaplanowano cztery prelekcje: „Łzy św. Wawrzyńca” - Magdalena Pilska-Piotrowska (godz. 19), „Lodowe Skamieliny Układu Słonecznego” - Jacek Drążkowski (godz. 20), „Tajemnice spadającej gwiazdy" - Jacek Szubiakowski oraz „Z czym zderza się Ziemia" - Andrzej Pilski (godz. 22). Po zachodzie Słońca przy fontannie odbędą się również poetycko-muzyczne opowieści o niebie.

Z kolei dwa dni później (12 sierpnia) Obserwatorium w Truszczynach zaprasza na całodniowe spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Warsztaty budowy rakiet kosmicznych, konkursy dla dzieci, wykłady, koncert muzyki elektronicznej, możliwość dotknięcia kosmicznych meteorytów, seanse w planetarium, w ciągu dnia obserwacje Słońca, a w nocy główna atrakcja – obserwacje meteorów z roju Perseidów.

Podczas obydwu wydarzeń Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego będzie promował  ofertę Szlaku Kopernikowskiego.

Program spotkania w Truszczynach: 

12 - rozpoczęcie.
12.30 - plastyczny konkurs dla dzieci (do 14.00)
12.30 - Edith Jurkiewicz- Pilska , Planetarium we Fromborku , Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Perseidy”.
13 - oficjalne otwarcie, prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, Robert Szaj
13.15 - warsztaty rakietowe (do 17.30) – konieczne wcześniejsze zapisy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
13.30 - Andrzej Pilski, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Meteoryty – kosmiczni goście”.
15 - dr Paweł Zieliński - Uniwersytet Masaryka w Brnie „Planety pozasłoneczne”
16 - Edith Jurkiewicz- Pilska , Planetarium we Fromborku, Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Perseidy”.
16.30 - plastyczny konkurs dla dzieci (do 18.00)
16.30 - prof. Maciej Mikołajewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, „Słońce”
17.30 - dr Anna Łosiak - Instytut Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu „Tajemnice Marsa”
18.30 - starty rakiet
19.30 - Koncert VOICES OF THE COSMOS
20.15 - Edith Jurkiewicz- Pilska , Planetarium we Fromborku, Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Perseidy”.
12-01- seanse w planetarium (co 45 minut)
12-18 - zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego w skali 1:10 000 000 000 (co pół godziny)
12-18 - obserwacje Słońca
12-18 - spotkanie z postaciami z Gwiezdnych Wojen
12-18 - prezentacja łazików marsjańskich
21-01 – obserwacje meteorów z roju Perseidów.
21-01 - „Astronarium” - telewizyjny serial naukowy
12-01 - transmisja w internecie na stronie www.fundacjacopernicus.pl


Partnerzy

  •  po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK
  •