Kontakt

Turystyka i promocja regionu

Twierdza w Giżycku obchodzi swoje święto

Twierdza Boyen

Najbliższe Święto Twierdzy Boyen w Giżycku potrwa od 10 do 13 sierpnia 2017 roku. W programie imprezy poświęconej 103. rocznicy wybuchu I wojny światowej znalazły się inscenizacje historyczne, pokazy wojskowe, jarmark rękodzieła i regionalnych kulinariów.

Coroczne święto przypomina wydarzenia z sierpnia 1914 roku, w których giżycka twierdza odegrała istotną rolę. Obchody zainauguruje kameralna inscenizacja starcia wojsk pruskich i rosyjskich z okresu wielkiej wojny pt. „Bój o Wyspę Giżycką”. Zaplanowano ją w czwartek 10 sierpnia o godz. 17 przy moście obrotowym (ul. Św. Brunona). Będzie ona połączona z prezentacją grup rekonstrukcyjnych. Swój udział w święcie zapowiedziało około 300 rekonstruktorów z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Niemiec.

W piątek o godz. 14. na Majdanie Twierdzy Boyen (ul. Turystyczna 1) zostanie odegrana inscenizacja walk na froncie zachodnim I wojny światowej. Atrakcyjności widowisku doda użycie replik czołgów Renault FT17, samochodu opancerzonego Peugeot wz. 1918 oraz ciężkich karabinów maszynowych. Tego samego dnia o godz. 17.00 kolejna kameralna inscenizacja historyczna działań wojennych na froncie wschodnim odbędzie się w Lesie Miejskim. Ukoronowaniem dnia będzie spektakularny pokaz fajerwerków systemem wachlarzowym (godz. 22).

W sobotę po prezentacji grup rekonstrukcyjnych (w tym kawalerii oraz pojazdów konnych) na Pasażu Portowym o godz. 11, defilada historyczna z ich udziałem przejdzie ulicami miasta do twierdzy. Najważniejszym punktem programu święta będzie wielka inscenizacja na Majdanie pt. „Bój o Twierdzę”, oparta na wydarzeniach z sierpnia 1914 roku, która rozpocznie się tego dnia o godz. 17. Walki oddziałów pieszych i konnych oraz artylerii zostaną uatrakcyjnione pirotechniką filmową i pokazami kaskaderskimi.

W niedzielę na terenie twierdzy zaplanowano pokazy wyszkolenia i wyposażenia współczesnych żołnierzy, przygotowane przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną (godz. 11). W czasie święta twierdzy na jej dziedzińcu będzie działał jarmark, którego stoiska zaoferują m.in.: militaria, antyki, rękodzieło i produkty kulinarne. Wszystkie punkty programu odbywające się na terenie twierdzy będą biletowane, zaś odbywające się poza twierdzą – bezpłatne. Imprezę organizuje Giżyckie Centrum Kultury.

Więcej informacji o turystycznych walorach Warmii i Mazur na stronie internetowej www.mazury.travel 


Partnerzy

  •  po ryby 2014 2020
  • PROW 2014 2020 logo kolor
  • PL RU forma podstawowa
  • interreg Lietuva Polska PL v2 CMYK
  •