Bruksela

Jak mogą wyglądać fundusze unijne na Warmii i Mazurach po 2020 roku? Czy "Brexit" wywoła dziurę budżetową, która już teraz uszczupli pulę środków europejskich? O polityce Unii Europejskiej podczas briefingu prasowego opowie Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, który reprezentuje Warmię i Mazury w Komitecie Regionów w Brukseli.

350 przedstawicieli europejskich regionów i miast od ponad 20 lat aktywnie wpływa na politykę Unii Europejskiej w 5-letnich kadencjach. Teraz swoją pracę w Komitecie Regionów rozpoczął jedyny reprezentant Warmii i Mazur marszałek Gustaw Marek Brzezin.

— Dzięki znajomości lokalnych doświadczeń i problemów mamy szczególną rolę przybliżania regionalnych realiów instytucjom unijnym — tłumaczy marszałek województwa. — Dyskusjom o znaczeniu strategicznym nadajemy lokalny kontekst, bo skutki takich decyzji odczujemy finalnie wszyscy.

Polska delegacja do Komitetu Regionów liczy w sumie 21 osób - 9 marszałków województw i 12 przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych.

Wyzwania stojące przed polską delegacją oraz punkt widzenia Warmii i Mazur w Brukseli marszałek przedstawi we wtorek, 14 lutego, o godz. 13.00 – w sali 325 Urzędu Marszałkowskiego.