Artykuły z kategorii

Nominowany album "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego

Płyta z nagraniem oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego została nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody „Fryderyk 2017”.

Ma szansę na nagrodę w aż w dwóch kategoriach: „Album roku - muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

W obu powyższych kategoriach nominowano po 5 albumów płytowych. W tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1038 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. W ośmiu kategoriach „Muzyka Poważna” Fryderyków 2017 konkurowało 121 albumów. Wręczenie nagród w odbędzie się 24 kwietnia podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Płyta będąca pierwszym w historii studyjnym nagraniem "Quo vadis" zrealizowana została w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z udziałem znakomitości światowej wokalistyki: Aleksandry Kurzak – sopran, Artura Rucińskiego – baryton i Rafała Siwka– bas. Solistom towarzyszyła orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz krakowski chór „Górecki Chamber Choir”. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadził Piotr Sułkowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii W-M.

Producentem płyty "Quo vadis" jest Instytut Muzyki i Tańca realizujący ustanowiony przez Sejm RP program obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego 2016 oraz Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, dla której wydanie płyty jest ważnym wydarzeniem jubileuszu 70-lecia Orkiestry i podsumowaniem wielu działań koncertowych związanych z rokiem patrona instytucji, że wspomnimy tutaj prezentacje dzieła "Quo vadis" w Krakowie, Barczewie i Warszawie. Wszystkie te działania mają na celu przywrócenie kompozytorowi z Warmii należnego miejsca w polskiej i światowej kulturze muzycznej. Popularyzacja kompozytora trwa również w 2017 roku - 7 lutego br. przypadała 140 rocznica urodzin F. Nowowiejskiego, a plany Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej obejmują prezentację "Quo vadis" w Berlinie i Rzymie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie kompozytor osobiście poprowadził swoje dzieło.